Kategoriler
Genel

KABUL ETTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin içinde meydana getirilen görüşme hakkında edinilen bilgilere göre, Putin, Ukrayna’daki ayrılıkçı bölgelerin de Kırım şeklinde Rusya’ya alınmasını istiyor. Putin, bu görüşmede, Zelenskiy ile yüz yüze görüşebileceğini de açıkladı. Rusya- Ukrayna cenginde 23. Güne girilirken iki ülke içinde bir süredir barış zemini aranıyor. Bu kapsamda Türkiye de ara buluculuk görevini üstleniyor. Bu çerçevede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le sık sık telefonda görüşüyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan görüşmenin detayları da ortaya çıktı.

Yüz yüze görüşme ihtimali var
BBC’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya lideri Vladimir Putin arasında yapılan görüşme hakkında edindiği bilgilere gore, Putin, Zelenski ile karşı karşıya görüşebileceğini de beyan etti. BBC’den John Simpson’a mevzuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim kalınca, Putin’in Erdoğan’a dile getirdiği dört talebin üzerinde anlaşılabilir bulunduğunu aktarıyor. Bunlar arasında, Ukrayna’nın tarafsızlığını garanti etmesi, NATO’ya üye olmayacağını açıklaması benzer biçimde bilinen maddeler bulunuyor. Putin’in ülkenin nazi düşüncesinden arındırılması olarak adlandırdığı bir madde antak kalma talepleri arasında yer alıyor. Bu madde, Ukrayna’da Rusça’nın kullanımının koruma altına alınmasını kapsıyor.

Ukrayna’nın doğusunu istiyor
ancak Simpson bu maddeler sonrasında tartışmalı talepler geldiğini aktarıyor. Buna gore, Putin Doğu Ukrayna’nın bir kısmınün Rusya’ya katılmasını ve Zelenski’nin Kırım’ın Rusya toprağı bulunduğunu kabul etmesini istiyor.

İbrahim kalın, Putin’in, bu tarz şeylerin ancak Zelenski ile karşı karşıya konuşarak çözülebileceğini söylemiş olduğini de aktarıyor. Türkiye’ye bakılırsa, bir anlaşmaya varılabilmesi için daha birkaç hafta geçmesi gerekebilir. Volodimir Zelenski bu şekilde bir görüşmeye hazır olduğunu belirtmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir