Kategoriler
Genel

KAMU İHALESİ

Kamu İhale Kurumu devleti 25 milyon zar’ara uğrattı
Sağlık Bakanlığının 26 Mart 2021 tarihinde oluşturulan “Alo 184 Çağrı Merkezi İhalesi’nde KİK’in devleti 25 milyon TL zar’ara uğrattığı meydana çıktı.

ağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan ve aşağı yukarı maliyeti 369.110.495,56 TL olan Alo 184 Çağrı Merkezi Hizmet Alım İşine ihalesine iki şirket öneri verdi. İhaleyi en avantajlı öneriyi 345.217.927,08 TL ile Lapis-Pluscom İş Ortaklığı kazandı. Daha sonra ihaleye katılan yalnız verdiği yüksek öneri(368.946.785,00 TL) namacıylaiyle ihaleyi kazanamayan Pusula Call Center Şirketi, ilk olarak Sağlık Bakanlığı’na başvurdu.

Sağlık Bakanlığı tarafından müracaatı red’dedilen şirket daha sonra Kamu İhale Kurumu’na (KİK) başvurdu. Kamu İhale Kurumu, ihaleyi kazanan Lapis-Pluscom şirketinin öneriyini hukuk dışı bir kararla ile değerlendirme dışı bırakarak daha yüksek bedel öneri yapan Pusula Call Center Şirketi’ne verilmesi tarafında karar verdi. Karar ile Kamu İhale Kurumu tarafından kamu amacıyla en avantajlı öneri yerine ısrarla Pusula Call Center şirketine verilmesi kamuyu aşağı yukarı 25 milyon TL zar’ara uğrattığı meydana çıktı.

KİK Başkanı Hamdi Güleç

Kamu İhale Kurumu kararıyla beraber ihalenin ısrarla Pusula Call Center Şirketi’ne verilmeye çalışıldığı meydana çıktı. Öte yandan Sağlık Bakanlığı 25 milyon TL daha çok öneri veren firmayla çalışılmak mecburiyetinde bırakılmış oldu.

PUSULA LEHİNE İHALE İLK DEĞİLMİŞ!

Kamu İhale Kurumu’nun 2018 senesinde gene Pusula şirketi lehine ama kendiyle çelişen bir karara daha imza attığı belirlendi. KİK’in 2018 senesinde Pusula lehine verdiği karara göre söz hususu şirketin öneriyi geçerli kabul edilmiş yalnız Kamu İhale Kurumu, aynı gerekçelerle 2021 senesinde Pusula lehine netice doğurmak amacıyla hukuksuz işlemler gerçekleştirmekten kaçınmadığı belgelerle de ispatlanmış durumda…

KİK 2018 senesinde Pusula Call Center firmasınca yayılan özel sektör iş deneyiminin yönetmeliğe makul bulmasına karşın 2022 senesinde Pusula şirketinin lehine netice doğuracak şekilde içtihat değişikliğine giderek kamunun milyonlarca lira zar’ara uğramasına namacıyla bulunduğu açıkça görülüyor.

 

TAZMİNAT ALMAK İÇİN BASKI YAPILIYOR

Pusula şirketinin geçici olarak da olsa işe başlaması durumunda 30 Milyon TL seviyesinde tazminat alma olanağı doğdu amacıyla Sağlık Bakanlığı’na baskı yaptığı da gelen bulgular arasında. Tüm bu süreç, adrese telsim ihale iddialarını da gene gündeme getirmiş oldu.

AYNI BAŞKAN FARKLI 2 KARAR

KİK tarafından 2018/UH.I-1075 karar numarasıyla verdiği kararın gerekçesi ile 2022/UH.I-289 karar numarasıyla verdiği kararda itiraz hususları aynı olmasına karşın kararlarda Pusula Call Center firması lehine çelişmektedir. KİK seneler ortamında mevzuatı aynı olmasına karşın ve Kurul Başkanı da Hamdi Güleç olmasına karşın 2022 senesinde skandal denebilecek bir karara imza atması dikkatlerden kaçmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir