Kategoriler
Genel

KAPLAN MT

Türkiye’nin ilk tank dışsatımı tamam! Kaplan MT göğüs kabarttı

FNSS Genel Müdürü Nail Ku’rt, Endonezya amacıyla imal edilen Kap’lan MT tankı amacıyla teslimatların başladığını ve projenin ilk paketinin bu sene tamamlanacağını bildirdi.

K’urt, AA muhabirine, 10’dan çok yerli ve yabancı sözleşme yürüttükleri 2021 seneının FNSS amacıyla çok yoğun geçtiğini söyledi.
Genel olarak hed’eflerine ulaştıkları, başarılı bir sene geçirdiklerini dile getiren K’urt, çok sayıda projede öngörülen tarihleri yakalamak ve müşteri memnuniyeti sağlamak amacıyla çalıştıklarını ifade etti.

Kovid-19 salgını nedeniyle kısıtlanan uluslararası seyahatlerden kaynaklanan zorluklara karşın dışsatım projelerini de sürdürdüklerini izah eden K’urt, şu şekilde konuştu:

“Umman’da teslimatlarımızı tamamlamayı başardık. Son gönderilen vasıtaların kabulleri yapıldı. Lojistik manasında yapılması lüzumen birtakım eğitimler, seyahat kısıtlamaları nedeniyle gecikse de onlar da sonuçlanmış halde. Yılı aşağı yukarı 18 milyon dolarlık ek sözleşme imzalayarak tamamladık. Bu sözleşme, Umman’daki büyük ana sözleşmemizin tamamlayıcısı niteliğindeydi.

Malezya’da k’urtarma vasıtaları dışında Türkiye’den yaptığımız teslimatlarımız sonuçlanmıştı. Daha çok Malezya’da ortağımız DEFTECH’in üretimine destek sunduğumuz bir sene olarak geçti.
Bu sene içersinde bu vasıtaların teslimatları da tamamlanacak. Filipinler’de 2 yeni projeye imza atmıştık 2020 sonunda. 2021, bu ürünlerin tasarımlarının tamamlanarak ilk ürünlerin üstünde çalışılmaya başlamakla geçti.”


“Sahada kullanılınca daha büyük talep gelecek”

Türk sav’unma sanayisinin tank katagorisinde ihraç ettiği ilk vasıta Kaplan MT’ye dair soruları da yanıtlayan K’urt, Endonezya’nın lüzumsinimleri amacıyla tasarlanan projeyi PT Pindad ile yürüttüklerini söyledi. K’urt, projeye dair şu verileri verdi:

“İlk teslimatlar knock-down kitlerdi, onları halihazırda gönderdik. PT Pindad, Endonezya’da iş birliği yaptığımız ortağımız, montaj işlemleri başlıyor. 18 tanktan 10 tanesi komple gönderilecek.
Endonezya’nın şu an amacıyla çalışma sistemi bu tür, senelik bütçe ayrılıyor. Envantere girip, sahaya çıkıp kullanılmaya başlandıktan sonra daha büyük miktarlarda talep gelecek. Toplamda çok çok sayıda lüzumsinimleri var.


Dolayısıyla o toplam sayıya neticede ulaşacağız. Bunun tekniği nasıl olacak, onu konuşuyoruz. Bu ilk parti siparişin toplam parti içersinde çok ufak bir kısım olduğunu söylemekle yetineyim.”
Kap’lan MT ikinci dışsatıma da çok yaklaştı

Nail Kurt, Filipinler’de de MT lüzumsinimi çıktığını yalnız son aşamada diğer bir ürün tercih edildiğini söyledi.

Kap’lan MT’nin şimdilik sahaya verilmemesinin dezavantajını yaşadıklarını izah eden K’urt, “Çok sayıda değildi ama bizim amacıyla mühim bir gösterge olacaktı. Başa baş gittikten sonra son dakika bir karar verildi. Başka ülkelerde de lüzumsinimler var. Hem de Türkiye’de de lüzumsinim olarak düşünüleceğini öngörüyoruz.
Özellikle asimetrik tehlikelerin yükselmesi ile beraber lüzum 105, lüzumse 120’lik kuleli MT lüzumsinimi doğabilir. Böyle bir araca önümüzdeki 5 ila 10 sene içersinde kesinlikle daha çok ilgi verileceği ve bir projelendirme olabileceği konusu ile ilgili öngörülerimiz var.” dedi.
Yerli kule hazırlığı

Endonezya’nın isteği tarafında tankta Belçika yapımı bir sil’ah kulesi kullanıldığını bildiren K’urt, şunları kaydetti:

“Dünyada bu tür az sayıda kule var şu an amacıyla. Bizim de birtakım planlarımız var. ASELSAN’ın da planları olduğunu biliyorum. Bir kule geliştirme konusu ile ilgili Türkiye’de bir faaliyet, olması lüzumliliğini düşünüyorum.
Tabii uzun ve çok maliyetli vakitçler, iyi planlamak lazım. Tek başımıza maliyetini karşılayabileceğimiz işler değil. Dolayısıyla bu hususta şayet kullanıcımızdan yeşil ışık alırsak ivme kazanacağını düşünüyorum ama şu anda şimdilik bu tür bir ilerleme yok.”
Yine mühim ve büyük projeler gelecektir”

İhracat çalışmalarının bütün süratiyle devam ettiğini altını çizen K’urt, değişik ülkelerde ürünlerine uyabilecek projelerde bütün güçleriyle var olduklarını söyledi.

Bu tür çalışmaları çok çok duyurmadıklarını dile getiren K’urt, şunları kaydetti:

“FNSS’ye ne oldu, büyük dışsatım projeleri bundan sonra yok mu? diye fikir edinenler olabiliyor. Şu anda azaldı denilen halde bile 4 dışsatım projemiz devam ediyor. Bizim dışsatım pazarlarımızda mühim dezavantajlar oluştu bir vakitdir.
Olumsuz politik ilişkilerin de bir vakit ters tesirlerini yaşadık. Üç faktör de tek başlarına esasen mühimyken bunların üçü bir arada yaşanınca tabii ki etkilendik. Ama bunların hepsi Allah’a şükür geri geliyor. Dolayısıyla gene süratli bir devreye girilecektir. Zaten bildiğimiz, takip ettiğimiz, belirleme ettiğimiz ve başat rol oynadığımız mühim, büyük projeler var ama şimdi bunu anons etmeyeceğim. Dolayısıyla FNSS’yi merak eden, seven arkadaşlarımız gönüllerini rahat tutsunlar. Yine mühim ve büyük dışsatım projeleri gelecektir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.