Kategoriler
Genel

KARADENİZDE HAREKETLİLİK

Karadeniz’de as’keri hareketlilik!
ABD Sav’unma Bakanlığından (Pentagon) üst seviye bir yetki sahibi kişi, Rusya’nın Ukrayna topraklarındaki ilerleyişinin büyük ölçüde durduğunu yalnız Karadeniz’in kuzeyinde Rus muhabere gemilerinde hareketlilik gördüklerini açıkladı.

Rusya-Ukrayna muhabereının başlamasının üzerinden 26 gün geçti ve Pentagon’da üst seviye bir yetki sahibi kişi bir takım gazeteciye muhabereın gidişatına dair bilgilendirmede bulundu.

Yetkili, Rusya’nın şu ana kadar Ukrayna topraklarına 1100’den çok rok’et fırlattığını söyledi.

Rusya’nın kara harekatında ilerleyişin büyük ölçüde durduğunu bildiren yetki sahibi kişi, Rus güçlerin geçtiğimiz haftadan beri Kiev’in 15 kilometre kuzeyinde ve 30 kilometre doğusunda bulunduğunu ve bu cep’helerde gelişme kaydedemediğini söyledi.

Fakat yetki sahibi kişi, Karadeniz’de yükselen bir as’keri hareketliliğe ilgi çekerek şu ifadeleri kullandı:

“Rusların kuzey Karadeniz’de bir düzineden biraz çok muhabere gemisi, değişik büyüklükteki amfibi gemileri, taarruz ve ma’yın temizleme gemileri ile birtakım devriye botları var. Odessa etrafında ortaya gelen bo’mbardımanın en azından bir kısmının bu gemilerin faaliyetlerinden kaynaklandığını düşünüyoruz. Bunun Odessa’ya yapılacak bir çıkarmanın ön hazırlık işareti olup olmadığı açık değil. Bu noktada, Odessa’nın yakın vakitte bir çıkarma sal’dırısının teh’didi altında bulunduğu neticesine varmanın ha’talı olacağını değerlendiriyoruz. Fakat kuzey Karadeniz’de Rusların hareketliliğinin arttığını gördük.”

Rusya’nın Ukrayna muhabereında bir türlü ivme kazanamadığını ve bunun or’du amacıyla çok rahatsız edici bulunduğunu izah eden yetki sahibi kişi, Rus or’dusunun 26 günde yalnızca Berdyansk ve Herson’u ele geçirebildiğini ve hed’eflerine büyük ölçüde ulaşamadığını belirtti.

Başkan Joe Biden vazifeye geldiğinden beri ABD’nin Ukrayna’ya 2 milyar dolarlık as’keri yardım yaptığını anımsatan yetki sahibi kişi, bu haftanın sonuna kadar yönetimin onay verilen 350 milyon dolarlık yardımın sonuçlanmış olacağını dile getirdi.

Üst seviye yetki sahibi kişi, “Başkan onay sunar vermez 800 milyon dolarlık yardımı da kağıda döktük ve şu anda tedariki ile ilgileniyoruz. İşler süratli ilerliyor. Bu yardımı da en yakın vakitte ulaştırmaya başlayacağız.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir