Kategoriler
Genel

KARDEŞ ÜLKE

Türkiye amacıyla çok önemli! Kardeş ülkeden dev yatırım
Azerbaycan’ın Türkiye’de 17 milyarı enerji olmak üzere tahmini 19,3 milyar yatırımının bulunduğunu bildiren Azerbaycan Enerji Bakanı Perviz Şahbazov, Azerbaycan’ı Nahçıvan’a bağlayacak Zengezur Koridoru üzerinden detaylı projelerin inşası planlarıyla alakalı, ‘Bu yalnızca Azerbaycan ve Türkiye amacıyla değil bütün bölge ülkeleri amacıyla önemli.’ diye konuştu.

Azerbaycan Enerji Bakanı Perviz Şahbazov, Azerbaycan’ın komşuları ve Avrupa’ya yetecek natural gaza sahip bulunduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen, Anadolu Ajansının (AA) “Global Etkileşim Ortağı” bulunduğu Antalya Diplomasi Forumu 2022’ye (ADF) katılan Şahbazov, AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Şahbazov, vatanının naturalgaz rezervinin 2,6 trilyon metreküp bulunduğunu ve bunun “komşuları ve Avrupa ülkeleri amacıyla yeterli” bulunduğunu belirterek, “Güney Gaz Koridoru projesinin genişletilmesi muhakkak başlayacak ve bu tarafta Avrupa ülkeleri, Batı Balkan ülkeleri ve başka Doğu Avrupa ülkeleriyle diyalogdayız. Bu görüşmeler, Türkiye’nin katılımı ile gerçekleşecek.” dedi.

Güney Gaz Koridoru Danışma Kurulu’nun şubatta Bakü’de düzenlenen 8’inci Bakanlar Toplantısı’nı anımsatan Şahbazov, Avrupa Birliği (AB) Komiseri ve Türkiye Enerji Bakanı da dahil olmak üzere projenin geliştirilmesi ve enerji geçişine dair oturumların düzenlendiği toplantıya 19 devlet temsilcisinin katıldığını aktardı.

Toplantıda Güney Gaz Koridoru’nun genişletilmesine dair karar alındığını kaydeden Şahbazov, projenin büyük perspektifinin bulunduğunun altını çizdi.

Şahbazov, vatanının natural gazının Türkiye üzerinden Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) ve Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP) vasıtasıyla Avrupa’ya ihraç edildiğine işaret ederek, Azerbaycan’ın TANAP’ı 16 milyar metreküpten 31 milyar metreküpe; TAP projesini ise 10 milyardan 20 milyara çıkarmaya yetecek rezervlere sahip bulunduğunu söyledi.

– PETROL FİYATLARI
Bakan Şahbazov, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşla meydana çıkan küresel enerji ve petrol krizi devam ederken, OPEC+ ülkelerinin uluslararası arenadaki siyasi olayları, askeri çatışmaları ve başka problemleri çözemeyeceğini kaydetti.

OPEC+ ülkelerinin görevlerinin değişik bulunduğunu anımsatan Şahbazov, “Önümüzdeki toplantılarda yeni durumun tartışılacağını ve uluslararası petrol piyasalarının düzenlenmesi amacıyla lüzumlu kararların alınacağını düşünüyorum.” dedi.

– TÜRKİYE-AZERBAYCAN ENERJİ İŞ BİRLİĞİ
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in 10 Mart’ta Türkiye’yi ziyaret ederek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldiği toplantıda çift ilişkiler, Rusya-Ukrayna savaşı ve enerji konularını görüşmesine değinen Şahbazov, iki liderin Güney Gaz Koridoru projesini ele aldığını söyledi.

Şahbazov, enerji konularının Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin merkezinde olacağına inandığını kaydederek, geçtiğimiz sene imzalanan Şuşa bildirisinin, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin ittifak düzeyine çıkarılmasının göstergesi bulunduğunu da dile getirdi.

Bakan, Azerbaycan’ın Türkiye’de 17 milyarı enerji olmak üzere tahmini 19,3 milyar yatırımının bulunduğunu belirtti.

– ZENGEZUR KORİDORU
Azerbaycan’ı Nahçıvan’a bağlayacak Zengezur Koridoru üzerinden detaylı projelerin inşası planlarıyla alakalı Şahbazov, “Bu yalnızca Azerbaycan ve Türkiye amacıyla değil bütün bölge ülkeleri amacıyla önemli.” diye konuştu.

Şahbazov, koridorun Azerbaycan, Türkiye, Ermenistan, Rusya ve İran’ı birbirine bağlayacağını da sözlerine ekleyerek, söz hususu projenin doğu ile batıyı birleştireceğini aktardı.

Koridorun yalnızca lojistik, ulaşım amacıyla değil, aynı vakitte enerji koridoru bulunduğunu ve elektrik ihracatı amacıyla kullanılacağını bildiren Şahbazov, ileride koridoru yeşil enerji amacıyla de kullanmayı düşündüklerini söyledi.

Şahbazov, “Hazar Denizi’nde yenilenebilir enerji amacıyla büyük planlarımız da var. Azerbaycan ileride yeşil enerji ülkesi olacak.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.