Kategoriler
Genel

KATAR TÜRKİYE

Katar’dan Türkiye açıklaması
Katar, Ukrayna k’rizine çözüm bulunması amacıyla Türkiye’nin ara buluculuğunda İstanbul’da yapılan müza’kereleri memnuniyetle karşıladı.

Katar Dışişleri Bakanlığı, Rusya ile Ukrayna temsilcileri arasında dün İstanbul’da yapılan görüşmelerin sonrası yazılı bir açıklama yayımladı.

Türkiye’nin Rusya ile Ukrayna arasında ara buluculuk yapmasının memnuniyetle karşılandığı kaydedilen açıklamada, görüşmelerin kalıcı ve kapsamlı barış anlaşmasıyla sonuçlanmasının arzulandığı ifade edildi.

Katar Dışişleri Bakanlığı, bütün tarafları “soğukk’anlı olmaya, anlaşmazlıkları diyalog ve diplomatik yöntemlerle çözmeye ve tansiyonu yükseltecek eylemlerden kaçınmaya” çağırdı.

Açıklamada ayrıca, Katar’ın, Birleşmiş Milletler Anlaşması ile uluslararası uyu’şmazlıkların barışçıl yöntemlerle çözülmesi, devletlerin egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü dahil olmak üzere uluslararası hukukun ilkelerine bağlı bulunduğu v’urgulandı.

Rusya-Ukrayna sav’aşının başlamasının sonrası iki ülkenin dışişleri bakanlarını ilk kez 10 Mart’ta Antalya’da bir araya getiren Türkiye, Belarus’ta 3 tur süren görüşmelerin sonrası her iki tarafın heyetlerini dün İstanbul’da yüz yüze buluşturmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir