Kategoriler
Genel

KAYNANA GELİN

Günün hikayesinde bugün size birbiriyle kanlı bıçaklı olan gelin ile kaynananın öyküsünü anlatacağız. Bu hikayeden sonra size kötülük eden insanlara diğer bir gözle bakacaksınız. Tabii kendinize de…

Vaktiyle bir kasabada, kayınvalidesiyle beraber yaşam sürdüren bir gelin vardı. İkisinin de kişiliği tamamiyle farklıydı. Sık sık kavga edip tartışırlardı. Evde huzur kalmamıştı. Bitmez tükenmez gelin kaynana kavgalarından annesi ile karısı arasında kalan koca amacıyla de ev cehennem durumuna gelmişti.

Artık bir şeyler gerçekleştirmek gerektiğine inanan gelin, doğruca babasının eski bir dostu olan ihtiyar bir aktara gitti ve derdini anlattı.

İlim ve marifet sahibi olan ihtiyar aktar, ona bitkilerden yaptığı bir karışım hazırladı ve üç ay vakitsince hergün azar azar, kaynanası amacıyla yaptığı yemeklerin amacıylae koymasını söyledi. Zehir az az verilecek, böylelikle kaynanayı gelininin öldürdüğü belli olmayacaktı.

Yaşlı aktar gelin hanıma, kimsenin, bilhassa de eşinin şüphelenmemesi amacıyla, kaynanasına çok iyi davranmasını, ona en güzel yemekleri yapmasını söyledi. Sevinç içersinde eve dönen gelin, ihtiyar adamın dediklerini aynen uyguladı. Hergün en güzel yemekleri yapıyor, kaynanasının tabağına azar azar zehiri damlatıyordu. Kimseler şüphelenmesin diye de ona çok iyi davranıyordu.

Bir vakit sonra kayınvalidesi de çok değişmişti. Geline ne kadar kötü davransa da karşılığında tatlı dil ve güleryüz görmek kalbini yumuşatmıştı. Artık ona kendi kızı gibi davranıyordu.

Bir vakit sonra, gelin hanım, kendisini ağır bir yük altında hissetti. Yaptıklarından pişman bir vaziyette telaşla aktarın yolunu tuttu ve ihtiyar aktara, şu ana kadar kaynanasına verilen zehirleri onun kanından temizleyecek bir iksir hazırlaması amacıyla yalvardı. Kayınvalidesinin ölmesini bundan sonra istemiyordu.

Yaşlı aktar, gözlerinden akan yaşlarla karşısında konuşup duran gelin hanıma baktı ve kahkahalarla gülmeye başladı.

“Kızım, sana verdiklerim yalnızca şifalı otlardı. Olsa olsa kayınvalideni yalnızca daha da güçlendirdin, hepsi bundan ibaret. Gerçek zehir ise senin kalbinde olandı. Sen ona iyi davrandıkça, nefret dağıldı ve konumunu sevgiye bıraktı, böylelikle siz gerçek bir ana kız oldunuz” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir