Kategoriler
Genel

Kene Alarmı

8 ilde kene alarmı! Türkiye’de tam 55 türü var! En çok bu illerde görülüyor… Dikkat edin Kenelerin gene meydana çıkmasıyla çeşitleri de artmaya başladı. Türkiye’de 55 değişik türü görünen kenelerin yeni çeşitleri Türk halkını korkuttu. Belirtilen illerin bu hususta dikkatli olması bekleniyor.Kenelerin saldıkları virüsle Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı neticesi insanlar hayatlarını kaybediyor. Son olarak Kayseri’de yaşanan kene olayıyla yetkililer kırmızı alarm ikazında bulundu. Genellikle birkaç ilde sunulan bu kenelerin daha zehirli olduğunu bildiren yetkililer, o illerde yaşayanları ilaveten uyardı.

Geçtiğimiz gün Kayseri’de gene hayvancılıkla uğraşan bir kişi, ateş, bulantı, halsizlik gibi şikayetlerle İncesu Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Kendisini kene ısırdığını bildiren G.Ç’ye ilk müdadurumaler gerçekleştirdikten sonra Kayseri Şehir Hastanesi’ne kaldırıldı. KKKA hastalığı sebebiyle gördüğü tedavilere karşın kurtarılamayan G.Ç, yaşamına son verdi. Halkı korkutan bu tür olaylardan sonra uygulanan incelemelerde Türkiye’de 55 türü tespit edilen kenelerden birkaçı tehlike saçıyor. Bazı illerde ise daha çok yayıldığı biliniyor. İşte yetkililerin belirttiği 8 il…Keneler, bir tür kan emici böceklerdi. Örümceğimsi çeşitlerinden ötürü 8 adet bacağı tespit edilen kenelerin zehirli ve zehirli olmayan çeşitleri vardır.

 

Deriye rahatlıkla yapışarak ağızlarıyla kan emen bu canlılar, ardından kendi boyutlardan kat kat büyük bir duruma gelirler. İşlemleri bittikten sonra kendini bırakan keneler, ağaçlara tırmanır. İnsanların korkulu rüyası durumuna gelen bu canlı, anında anında bütün dünyada görülür. Son vakitlerde çeşitlerinin artmasıyla, vakaların da yükselmesine sebep oldu. Yozgat ve Sivas’tan sonra Kayseri’de görülen kene olayı, yerli halkı telaşa soktu. Kayseri’nin İncesu eyaletinde hayvancılıkla uğraşan bir adamın başına gelenleri duyanlar şok oldu.

Çalıştığı sırasında kendisini ısıran keneyi görünce hastaneye koşan G.Ç, kısa vakit ardından ateş, halsizlik, mide bulantısı gibi bulguları yaşamaya başladı. Bulunduğu ilçede tedavi gördükten sonra kent hastanesine sevk edilen adam uygulanan bütün müdadurumalere karşın kurtulamadı. Yetkililerin son vakitlerde Yozgat, Sivas, Kayseri, Tokat, Çorum, Adana, Konya ve Malatya illerinde daha sık kene gördüğü iddia ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.