Kategoriler
Genel

KİLOLARCA ALTIN

Kilolarca altın kanalizasyona karıştı! Türkiye o altınlar amacıyla harekete geçti

Kahramanmaraş Kuyumcular Odası Başkanı Hacı Mustafa Öz, her sene kanalizasyona karışan 5 milyon değerindeki altını ekonomiye kazandıracaklarını duyurdu.

Kilolarca altın toplanacak. Harekete geçildi. Kuyumcu atölyelerinde takı üretimi esnasında her sene ortalama 5 kilo altın toz durumunda kanalizasyona karıştı. Yerlere düşen altın tozlarının büyük bir alanı detaylı işlemlerden geçirildikten sonra yine ekonomiye kazandırılırken, çalışanların ellerine ve elbiselerine yapışan altın tozları ise lavabodan akıp gidiyor. Sorunu ortadan kaldırmak amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın desteği sayesinde arıtma tesisi kuracaklarını bildiren Kahramanmaraş Kuyumcular Odası Başkanı Hacı Mustafa Öz, bu sayede senede 5 milyon lira değerindeki altını ekonomiye kazandıracaklarını ifade etti.

107 bin metrekare kapalı alanda 400 atölyesiyle dünyanın en büyük altın takı üretim tesisi olan Kahramanmaraş Altınşehir Kuyumcular Sitesi’nde her sene 5 ile 7 ton arasında 24 ayar altın, detaylı işlemlerden geçirilerek bilezik, kolye, küpe, yüzük, gerdanlık gibi takı ürünlerine dönüştürülüyor. İstanbul’dan sonra en çok takının üretildiği Kahramanmaraş’ta, takı üretiminde meydana çıkan altın tozları ya atölyelerde yerlere düşüyor ya da çalışanların ellerine ve elbiselerine yapışıyor. Yerlere düşen altın tozlarının büyük bir alanı detaylı işlemlerden geçirildikten sonra yine ekonomiye kazandırılırken, çalışanların ellerine ve elbiselerine yapışan altın tozları ise lavaboda kanalizasyona karışıyor.

Kahramanmaraş Kuyumcular Odası, takı üretimi esnasında meydana çıkan ve kuyumcular amacıyla büyük fire olarak kabul edilen altın tozlarının ne kadarının kanalizasyona karıştığının belirlenmesi amacıyla Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) ile bir çalışma yaptı. Altınşehir Kuyumcular Sitesi kanalizasyonundan misaller alındı. Yapılan analizinde senelik 5 kilo altının kanalizasyona karıştığı belirleme edildi.

Tesis 2 senede kendisini amorti edecek
Kahramanmaraş Kuyumcular Odası Başkanı Hacı Mustafa Öz, çalışanlar ne kadar ilgi etse de kanalizasyona altın karışmasının önüne geçemediklerini belirtti. Kanalizasyona karışan altının çok ciddi bir ekonomik değerinin olduğunu ifade eden Öz, şu şekilde konuştu:

“Atık sularımızdan numuneler alarak Sütçü İmam Üniversitesi’nde analizlerini yaptırdık. Analiz neticelerinde ortalama aylık 400 gram seviyesinde altının kanalizasyona gittiğini belirleme ettik. Bu da senelik 5 kilo seviyesinde bir altına tekabül ediyor. Yani senede aşağı yukarı 5 milyon liralık altın kanalizasyona karışıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a bununla alakalı bir proje sunduk. Kendileri projeyi anında yaşama geçirip, milli servetimiz olan bu kaybın giderilmesini isteyerek gereken desteği vereceklerini söyledi. Biz de anında yola çıktık. Zaten fizibilite çalışmalarımızı daha evvel tamamlamıştık. İnşallah en kısa vakitte esasını atıp bu sene ortamında tesisimizi tamamlayarak yaşama geçireceğiz. Tesiste yapılacak olan ayrıştırma ile kanalizasyona karışan altının geri dönüşümünü sağlayacağız. Tesisin aşağı yukarı maliyeti 10 milyon lira ve bakanlığımız bunun 5 milyon lirasını hibe edecek. Yani, tesis 2 senede kendisini amorti edecek.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir