Kategoriler
Genel

kim verdi?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu köşeye sıkıştıran bir soru geldi. Hrant Dink cinayetine ilişkin FETÖ karartması yapan Kılıçdaroğlu’na tepki gösteren Soylu, “Bu görevi sana kim verdi?” diye sordu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun iddialarına sosyal medyadan yanıt verdi. Twitter hesabından paylaşımda bulunan Bakan Soylu, “Ses Ver Kılıçdaroğlu” başlığı ile yaptığı açıklamada, “Kılıçdaroğlu’nun iddiasının aksine, Hrant Dink cinayetindeki katil de, katili yönlendirenler de bilinmektedir. Mahkeme bu konuda karar vermiş, cezalar belirlenmiş ve kamuoyu ile paylaşılmıştır” dedi. Kılıçdaroğlu’nu, FETÖ terör örgütünü Hrant Dink cinayetiyle ilgili davadan aklamaya yönelik açıklama yapmakla suçlayan Bakan Soylu, “Türkiye’nin son 40 yıldır başına bela olan iki terör örgütünden birinin siyasetteki hâmîsinin HDP olduğunu biliyorduk. Anlaşılıyor ki CHP de Kılıçdaroğlu vasıtasıyla diğer terör örgütü FETÖ’nün hâmîliğini üstlenmiş durumdadır.” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamaları şu şekilde: CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 17 Nisan 2022 tarihinde Hrant Dink Vakfı ziyareti sırasında Hrant Dink Cinayeti ile ilgili, mahkeme kararlarını yoksayan ve FETÖ’yü bu davadan aklamaya yönelik açıklamalarda bulunmuştur. Kemal Kılıçdaroğlu, “tetikçinin hapiste ama katillerin aydınlığa çıkarılmadığını, karanlık odakların açığa çıkarılması gerektiğini” ifade etmiş. Öyle anlaşılıyor ki Kılıçdaroğlu, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nce verilen kararı okumamış. Mahkeme tarafından olayın faili net şekilde belirlenmiş, cinayete göz yuman ve amaçları için tedbir almaksızın bekleyenler, ayrıca cinayetin arkasındaki karanlık odaklar açık şekilde tespit edilmiştir. Davanın İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nce 14.07.2021 tarihinde açıklanan gerekçeli kararında: …cinayete giden süreçte kamu görevlilerinin gereken tedbirleri alıp müdahale etmek yerine cinayetin gerçekleşmesini bekledikleri, öncesinde ve sonrasında bilgi, kayıt ve belgelerin yok edilmesini sağladıkları, FETÖ’nün çıkarlarını gözeterek birlikte hareket ettikleri, cinayetin FETÖ/PDY’nin amaçları doğrultusunda işlendiğine kanaat getirildiği, FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü elebaşı Fetullah GÜLEN, eski savcı Zekeriya ÖZ, Ekrem DUMANLI, Adem Yavuz ARSLAN, Coşgun ÇAKAR, İbrahim KOCA, Mehmet Akif YILMAZ, Mehmet Faruk MERCAN, Metin CANBAY, Ömer Faruk KARTIN, Serkan ŞAHAN, Yılmaz ANGIN, Yunus YAZAR isimli şahıslar hakkında dosyalarının ayrılmasına karar verildiği…”,

“…Mahkemece yapılan yargılama sonucunda, söz konusu cinayet eyleminin FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün talimatları ve örgütün amaç ve ideallerine uygun olarak mahkememiz dosyasında hüküm kurulan sanıkların iştiraki ile işlendiğine kanaat getirilmiştir.” hükümleri yer almış; cinayetin FETÖ/PDY’nin amaçları doğrultusunda işlendiği açıkça ifade edilmiştir.

Ayrıca; FETÖ/PDY mensubu Ramazan Akyürek ve Ali Fuat Yılmazer başta olmak üzere 26 kişi hakkında ağırlaştırılmış müebbet dâhil süreli hapis cezaları verilmiştir.
Öte yandan; mahkeme tarafından örgüt talimatıyla FETÖ/PDY amaçları doğrultusunda Hrant Dink’in cinayeti işlenmesi sebebiyle Fetullah Gülen, Zekeriya Öz, Adem Yavuz Arslan, Ekrem Dumanlı, Faruk Mercan gibi isimler hakkında yakalama kararı çıkartılmış, dosyaları halen İstinaf Mahkemesi’nde bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir