Kategoriler
Genel

Kimse Anlamaz.

Taze zerdeçal faydaları neler? Şifa veren altın bitki
İçerdiği kurkumin benzeri bileşikleriyle bilimsel araştırmalara mevzu olan ve hakkında 10 binden fazla yazı yazılan zerdeçal, uzmanlar tarafından hastalıklara karşı naturel bir zırh olarak tanımlanıyor. İşte zerdeçalın olağanüstü faydaları ve kullanım alanları…

Taze zerdeçal faydaları neler? Şifa veren altın bitki
Zerdeçalın mucizevi faydaları neler?
Antioksidan tesiri bulunan zerdeçal, gaz ve idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı oluyor. Boğazı rahatlatıyor, öksürüğe iyi geliyor. Zerdeçalın lifli yapısı ve metabolizma hızlandırıcı tesiri, kilo denetimü sağlamada etkilidir. Hazmı kolaylaştıran bu altın nebat, midedeki şişkinliği azaltmada da çok etkili.


Zerdeçalın müessir maddesi olan curcumin hakkında biroldukça araştırma yapılmıştır. Meydana getirilen bir araştırmaya göre; zerdeçalın içinde bulunan bir alaşımın beynin iyileşme sürecinin bir parçası olduğu düşünülen sinir hücrelerinin büyümesini sağladığı ortaya konmuş, Alzheimer hastalığına da iyi geldiği fikri ortaya çıkmıştır. Taze zerdeçalı iyi mi tüketebilirsiniz?
Taze zerdeçalın yapısı ve lezzeti birçok tanım için uygundur. Yemeklere renk ve aroma katan zerdeçalın çayını da yapabilirsiniz.
Zerdeçalla bunları yapabilirsiniz:
hamur işlerine renk katabilirsiniz
Eti marine ederken kullanabilirsiniz
Çocuklarınızın sebze çorbalarında kullanabilirsiniz
lezzetli ve aromalı bir süt hazırlayabilirsiniz
Hint usulü köri sosu yapabilirsiniz
Salatalar hazırlayabilirsiniz.

Taze zerdeçal, kabuğu soyulduktan sonrasında rahatlıkla rendelenebilmekte ve dilimlenebilmektedir.
Zerdeçalın mucizesi
naturel bir boya olan zerdeçalla saç boyası, kumaş boyası yapılabilir.
Ona rengi ve faydaları bakımından “bitkilerin sarı altını” da denir.
Zeytinyağı, pul biber ve karabiber ile beraber tüketildiğinde emilimi daha yüksektir. Safran yerine kullanılabilir.
Zerdeçalla bal karışımı soğuk algınlıklarında boğazcaı rahatlatır.
Eski dönemlerde turnusol kağıdı yerine zerdeçal kağıdı kullanılırdı.
Zerdeçal farklı baharatlar ile karıştırıldığında hamur harcı işlerine lezzet katar. Örneğin; zerdeçal, kakule, tarçın ve karanfil şeklinde.
Omlet, salata, çorba benzer biçimde yemeklere ilave edilebilir.
Çiğ zerdeçal etkili bir kan temizleyici!
Yüzyıllardır iyileştirici özellikleri için kullanılan çok eski bir kök nebat olan zerdeçal… Peru’da geleneksel tıbbi tedavide kullanılan çiğ zerdeçal suyu, mide asidi seviyesini düzenler ve hazımsızlığa iyi gelir. Ek olarak kan temizleyici olarak da kullanılır. Bununla beraber bir Amazon yemeği olan guisador’un yerine ve yine Juane olarak bilinen çok özel yemeklerin çeşnilendirilmesinde kullanılır.
Sağlıklı Beslenme ve rejim Uzmanı Taylan Kümeli, bu özel meyvenin faydaları hakkında bilgi verdi. Kümeli, taze zerdeçalın kurkumin kaynağı organik antioksidan bulunduğunu belirterek, “Zerdeçal uzun zamandır sindirim sistemi, irin giderici ve antioksidan faydaları için kullanılmaktadır. Taze ‘zerdeçalın faydaları’nın kaynağı, içerdiği kurkumin benzeri bileşenler ve uçucu yağlardan oluşan mucizevi bileşenlerdir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir