Kategoriler
Genel

KİMSE BİLMİYORDUR

Mineral bakımından zengindir: Maden suyunun faydaları nelerdir?

Zengin mineral ve vitamin kaynağı olan maden suyu faydası sebebiyle çok sık tüketilen içeceklerden biridir. Çoğu zaman soda ile karıştırılsa da esasında maden suyu ile soda farklı şeylerdir. İşte bu zengin mineralli içeceğin faydaları ve özellikleri hakkında tüm merak edilenler… Doğal bir kaynak suyu olan maden suyu, yeraltı sularından elde edilir. Sindirim sisteminden cilde kadar pek çok faydaya sahip olan maden suyu nedir? İnsan bedenine sağladığı avantajlar nelerdir? gibi en sık sorulan soruları sizler için yanıtladık.

Maden Suyu Nedir?

 

Yeryüzünün insanlara sunmuş bulunduğu mucizeler arasında yer alan maden suyu ortamında çoğu mineral barındırır. Herhangi bir katkı maddesi içermediği için de güvenilirdir. Maden suyu, yer çatlaklarından doğru kayaçların arasından gelen bir sudur. Kendisinde barındıdığı mineraller geçtiği kayaçların çeşidine göre değişebilir. Yer altından yer yüzüne doğru magmadan aldığı karbondioksit gazının basıncıyla hareket eden ve bu süreçte detaylı kayaçlara ilişki ederek gelişen maden suyu varlıklı mineral yapısını bu yolculuğuna borçludur. Maden Suyunun İçinde Tespit edilen Mineraller

 

Maden suyunun ortamında insan yaşamı için büyük ciddiye sahip mineral bulunur. Bu mineraller; kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, florür, iyodür, silisyum, bikarbonat, sülfat ve klorürdür.

 

Maden Suyunun Genellikleri

 

Maden suyunun tanınan en mühim özelliği mineraller ile varlıklıleşmiş olmasıdır. Maden suları gibi mineralli sular kaynağından alındığında çözünmüş mineral tuzları, gaz ve element içerir. Bu mineralli sular düşük mineralli su ve yüksek mineralli su olarak ikiye ayrılır. 500 ppm’den az mineral içerenlere düşük mineralli su, 1500 ppm’den çok mineral içerenlere yüksek mineralli su denir. Maden suyu yerin derinliklerinden çıktığı ve yer altının detaylı jeolojik özelliklerini taşıdığı için mineral bakımından varlıklıdir.

 

Maden Suyunun Faydaları Nelerdir?

 

Gelelim mevzu ile ilgili en sık sorulan “Maden suyu avantajları nelerdir?” sorusuna. Maden suyunun en tanınan avantajları şu şekildedir:Genellikle ağır bir akşam yemeğinin ardından meydana gelen şişkinlik ardından tüketildiğini gördüğümüz maden suyunun aslında de sindirim sistemini rahatlatan ve derli toplu çalışmasını gerçekleştiren bir tesiri vardır. Bu sebeple diyet yapar iken de kullanılır.Vücuttaki su dengesini düzenler.Safra kesesi ve kalın bağırsağın fonksiyonlarını düzeltmeye yardımcı bulunduğu bilinir.Sinir sistemindeki ikaz iletimini kuvvetlendirir ve kas ağrıları ile acılı bir krampın giderilmesine birebirdir.Zengin kalsiyum kaynağı ile kemik sağlığını koruyarak kemikleri güçlendirir ve diş sağlığına da katkı sağlar.K-anın pıhtılaşma özelliğini çoğalttığı tanınan maden suyu, derli toplu kullanımda k-an basıncı dengesini düzenlemektedir.

 

Kalp sağlığını korur.

Cilde ve saçlara da canlı bir manzara kazandırır ve besler.

 

İçerisinde tespit edilen minerallerin varlığı ile hamilelik döneminde bayanlara kalsiyum ve magnezyum katkısı sunar.Düzenli maden suyu tüketildiğinde terleme ya da idrar yolu ile gereğinden çok atılan mineraller bedene geri kazandırılır.

Maden Suyunun Zararları Nelerdir?Günlük içilmesi gereken oran geçilmediği takdirde maden suyu yararları saymakla bitmez; fakat her şeyde bulunduğu gibi maden suyunun çok kullanımı de zararlı olabilmektedir. Genellikle ortamında karbondioksit barındırdığı için aşırı kullanımı böbreklere ve mideye zarar vermek gibi detaylı problemlere sebep olur. Hem de ufak bir olasılık bile olsa su ehirlenmesine yol açabilmektedir.

Maden Suyunu Kimler Kullanamaz?

 

Her ne kadar avantajları ile tanınan olsa da maden suyunun da kullanımınde sınır olmalıdır. Bazı şahıslar için yararlı olabilirken bazıları için zararlı olabilir. Kalp, hipertansiyon, böbrek hastaları ve diyabet hastalarının maden suyu içmesi önerilmez. Hem de maden suyu bağırsakları titiz olan şahıslarda de sindirim yönünden aksilik yaratabilmektedir.

Maden Suyu Ne Kadar Tüketilmelidir?

 

Uzmanların günlük tüketim için önerdiği maden suyu 1 litreden ibarettir. Faydasını görebilmek için bu oran aşılmamalıdır.

 

Maden Suyu ile Soda Arasındaki Fark Nedir?

 

Maden suyu ve soda vakit vakit karıştırılan iki ürün olsa da birbirinden değişikdır. Her şeyden önce aralarında naturallık ve sunilık farkı vardır. Maden suyu yer altının derinliklerinden natural yöntemlerle gelen bir meşrubat iken, sodanın suni bir ürün bulunduğu söylenebilir. Çünkü soda su ile karbonatın karıştırılması ile elde edilen bir meşrubattir. Fakat bu halde sodanın maden suyuna göre tamamiyle yararsız bir ürün bulunduğu söylenemez. Bazı sodalar ortamında belli bir oranda mineral barındırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.