Kategoriler
Genel

KIRMIZI ET

Ticaret Bakanlığı butona bastı! Kırmızı et dışsatımı yapılmayacak
Türkiye, et dışsatımına kısıtlama getirdi. Sadece Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ne dışsatım yapılabilecek.


Ticaret Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre, et fiyatlarındaki ani yükselişler nedeniyle et dışsatımında durdurma kararı alındı.

TRT Haber’in haberine göre, Ticaret Bakanlığı bir vakit evvel Tarım Bakanlığı’na birtakım mamüllerin dışsatımıyla alakalı planlama yapma yetkisi verdi.

Yetkinin sonrası bakanlık et mamülleriyle alakalı planlama kararını Ticaret Bakanlığı’na bildirdi.

Söz hususu 3 yer dışındaki ülkelere(Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti) büyükbaş, koyun ve keçi eti dışsatımı ikinci bir karara kadar yapılmayacak.

TARIM BAKANLIĞI’NDAN ‘ET VE SÜT KURUMU’ AÇIKLAMASI

Öte yandan geçen zamanlarda Tarım ve Orman Bakanlığı, Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) payının Türkiye kırmızı et satışının yüzde birinin altında olduğunu belirterek, oluşturulan planlamanin kırmızı et pazarsını etkilemediğini bildirmişti.

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan oluşturulan bildirimde şu şekilde denilmişti:

“Et ve Süt Kurumu (ESK) satış mağazalarında senelik kıyma ve kuşbaşı eti satışı 6 bin tondur. Bu rakam Türkiye kırmızı et satışının yüzde birinin altındadır.

Bu amaçla ESK’nın Türkiye genelindeki 18 satış mağazasında, nihai tüketiciye satılan mamüllerin fiyatlarında planlamaye gitmesi, kırmızı et pazarsını etkilememektedir.

Yeni fiyat planlamasinden sonra, ESK mağazalarında tüketiciye ulaştırılan mamüller pazarının %15 altında satılmaktadır.

Böylece ESK kıymayı 83 TL’den, kuşbaşını 92 TL’den pazar fiyatının altında satışa sunmaktadır.

Hükümetimiz ve Bakanlığımız üreticimizin ve tüketicimizin yanısıra olmaya ve her türlü desteği vermeye de devam edecektir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir