Kategoriler
Genel

KIZILELMA

“KIZILELMA” yeni bir devre başlatacak!
Selçuk Bayraktar öncülüğünde Baykar firması yönünden yerli ve milli imkanlarla tasarlanan “KIZILELMA” yeni bir devre başlatacak.
Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar geçen vakitlarda bir törene katılmış ve devam eden projelerle alakalı kısa bir sunum yapmıştı.

Mezunu bulunduğu İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) yönünden Fahri Doktora unvanı verdiği Bayraktar’ın burada yaptığı sunum, KIZILELMA MİUS’un (Muharip İnsansız Uçak Sistemi) geleceği yapısı ile alakalı mühim detaylar veriyor.

TRT Haber’den Sertaç Aksan’ın haberine göre KIZILELMA’nın TCG Anadolu’dan kalkış ve inişine dair hazırlanan animasyon gösterilmiş ve Bayraktar da buradaki görüntülerin ‘matematiksel temellere dayanarak’ oluşturulduğundan bahsetmişti. Esasında bu bilgi son derece dşayetli… Çünkü hem yaklaşma, hem iniş, hem de kalkış hususu ile alakalı MİUS’un nasıl bir yol izleyeceği animasyonun sonrası daha anlaşılır bir duruma geldi.

Sav’unma Sanayii Araştırmacısı Mehmet Fatih Küçük hem videodaki kimi detayları hem de TCG Anadolu hizmete alındığında üstünde hangi insansız hava araçlarının olabileceği hususunu dair dşayetlendirmelerde bulundu.

Esasında bu tarz animasyonlar sektörde çok büyük heyecan yaratmıyor. Küçük de bu yaklaşıma katılıyor ama söz hususu animasyonun çok ilgi çekici olmasından bahsediyor. Sebebi soruyoruz… “Selçuk Bayraktar’ın videoyu sunarken bunların matematiksel temellere dayandırılarak oluşturulmuş görüntüler bulunduğunu belirtmesi çok mühim” yanıtını alıyoruz.

Bu halun diğer bir gerçekliğe işaret ettiğine ilgi çekiyor Küçük ve “Baykar Teknoloji’nin projeksiyonu uzun vakit evvel planlanmış. Daha net ifadeyle KIZILELMA’nın tasarımı en başından bugüne TCG Anadolu ve benzer platformlarda vazife alacak şekilde yapılmış. Bu da bizi söz hususu yaklaşımın bir ‘ara çözüm’ olmadığını, direk sahadaki dinamiği değiştirecek hal üstüne çalışıldığını gösteriyor” verisini paylaşıyor.

KIZILELMA’nın katapult/mancınık da denilen uçağın süratlenmesini gerçekleştiren bir destek sistemi olmadan kısa pistten kalkabilmesinin önemine değinen Küçük, devam ediyor:

“Bu gerçekleştirilmesi çok z’or bir kısım. Baykar Teknoloji’nin burada çok yüksek itki ağırlık seviyesi hedeflediğini görüyoruz. İniş alanındaysa gene çoğu uçak gemisinde bulunduğu gibi uçağı yakalayan bir kanca sistemi bulunuyor. Bu düzenin gemiye entegrasyonu da çok basit değil. Fakat daha da zor olan alanı TCG Anadolu gibi, uçak gemilerine göre daha dar olan bir platforma, bu şekilde uçak indirmek. Bu noktada Baykar Teknoloji’nin yıllardır ilerlettiği otopilot ve yazılımlarına güvendiğini görüyoruz.”

KIZILELMA’nın animasyonu haluyla TCG Anadolu’da konuşlanacak insansız hava araçları aksilikunu tekrar gündeme taşıyor. Hem bu konuyu hem de ileriki devrede Kızılelma’nın değişik platformlar amacıyla de benzer adaptasyonlarını görme olasılığını soruyoruz…

Öncelik ile tasarımsal vakitce değiniyor Küçük:
“Açıkçası TCG Anadolu üstünde SİHA görmek amacıyla bir vakit daha bekleyeceğiz. TCG Anadolu halihazırda yeni tamamlanan ve üstünde modifikasyon yapılması basit olmayan bir gemi. Platformun tasarım sahibi İspanyol Navantia şirketinin gemiye dair garantileri var. Tasarım değişiklığı bu tarz konularda aksilik yaratabiliyor. Ayrıca, bir an evvel envantere kazandırılarak Türk Deniz Kuvvetleri yönünden geminin değişik harekat tarzları amacıyla tatbikatlarda kullanılması, bir nevi ‘bünyeye sindirilmesi’ gerekiyor. Dolayısıyla TCG Anadolu’ya ne vakit sıra gelir ve üstünde değişikler yapılarak İHA tüketimine kazandırılır bilemiyoruz. Öncelik ile kara üstünde gemi pistlerini simüle eden bir yapı kurularak İHA’lar buralarda test edilir. İlk olarak kabiliyetlerimizi orada göreceğimizi varsayabiliriz.”

TCG Anadolu’da hangi insansız hava araçları olacak?
Türk savunma sanayiinin bugüne kadarki tek seferdeki en büyük projesi olan TCG Anadolu’nun üstünde kullanılacak platformlarla alakalı de görüşlerini paylaşıyor Küçük ve “TB2 esasen bu tarz bir platformda direk kullanılmayacak. Oradan elde edilen tecrübeler ışığında TB-3 geliştirildi. Dolayısıyla TB-2’yi gemi konuşlu olarak göreceğimizi sanmıyorum. Akıncı’nın 20 metrelik kanat açıklığı LHD tarzı bir gemiden kalkışa izin vermiyor. Bu da demek oluyor ki, şayet başarılabilirse biz TCG Anadolu ya da aynısı bir LHD üstünde KIZILELMA ve TB-3 ikilisini göreceğiz.” diyor.

Bu noktada yeni bir parantez açıyor Küçük… Gemi konuşlu uçak tüketiminde tek hususun pistten uçağın kalkıp inebilmesi olmadığını belirterek, sözlerini şu şekilde tamamlıyor:

“Uçağın ne kadar yükle kalkabildiği, ne kadar sık sık sorti gerçekleştirebildiği, gemi üstündeki ve karadaki bakım aralığı gibi mühim değişkenler var. Bir gemiye 20 adet uçak konuşlandırdığınızda 20’sini de kullanabildiğiniz ya da bunları aynı anda uçurabildiğiniz manası çıkmıyor.

Türkiye, düz güverteli uçar platformlu gemi tecrübelerinin şimdilik başında. Bu platformlara hava aracı geliştirme hususu ile alakalıki eksikliklerimizi göz önüne almamız şart. Haliyle sabırlı olmamız gerekiyor.

ABD gibi ülkelerin yıllardır sürdürdüğü tecrübeleri var. Nitekim gene bu alanda eski bir oyuncu olan Rusya tek uçak gemisi Kuznetsov ile Akdeniz’de yaptığı operasyonlarda mühim sayıda uçağını kaybetti. Yine bu alanda deneyimli bir ülke olan Fransa uçak gemisi geliştirirken ABD ile daimi dirsek temasında bulunuyor.

Birleşik Krallık yeni uçak gemileri üstünde ABD yapımı uçakları kullanıyor. Biz bu alanda İHA’lar ile yeni bir hareketli meydana getirmek istiyoruz. Bu zorlu bir proses olacak. İnşallah yaşanmaz ama acı tecrübelerle karşılaşma ihtimalimiz de var. Deniz havacılığı çok zorlu bir proses. Bu gelişmeleri başardığımızda Türk Deniz Kuvvetleri’nin yıllardır hedeflediği ‘Orta Ölçekli Küresel Güç Aktarım Yeteneğine Sahip Deniz Kuvveti’ olma hedefine ulaşacağımıza inanıyorum.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir