Kategoriler
Genel

Kontrol

Kökünden Yapraklarına Kadar Her Derde Deva: -Kırmızı Güzelin 8 Faydası- Pancar, kuvvetli tıbbi özelliklere sahip olmasından son derece sıhhatlidır ve çok sayıda rahatsızlık ve hastalığa iyi gelir. Pancara kırmızı rengini veren antosiyaninler kuvvetli kanser karşıtı özelliklere sahiptir.Hem de pancarda, kalp sağlığını destekleyen natural bir antienflamatuar ajan olan ‘betain’in yanı sıra B1, B2, B12 ve C vitaminleri ile bakır, magnezyum, potasyum, demir, fosfor ve iyodin mineralleri gibi mühim vitamin ve mineraller bulunur. Pancar kan akışını hızlandırır, kolestrol seviyelerini düzenler ve karaciğer sağlığını korur.

Pancar, anemi ile mücadele eder ve bedeni toksinlerden arındırır. Hem de yaşlanmayı yavaşlatır ve kan damarlarını korur. Pancar, antioksidan, selüloz ve sindirimi artıracak özel bir lif türü olan pektin yönünden varlıklıdır. Bu sıhhatli sebze, yağlı karaciğer hastalığına karşı da korur.

Pancar aynı vakitte egzersiz sırasındaki dayanıklılığı, kuvveti ve performansı artırır, bu amaçla sporcular amacıyla son derece yararlıdır. Pancar çiğ, haşlanmış ya da fırınlanmış yenebileceği gibi suyu da içilebilir.

Yapraklarını çöpe atmak yerine pişirebilirsiniz, zira pancar yaprakları da potasyum bakımından varlıklıdır (yarım bardakta 644 mg).Yapılan bilimsel araştırmalar, potasyum yönünden varlıklı besinlerin tüketmenin ve sodyumu kesmenin, kalp hastalıkları ve inme tehlikesini % 21 düşürebileceğini gösteriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir