Kategoriler
Genel

KORE’NİN H’EDEFİ

ABD, Kuzey Kore’nin h’edefini açıkladı
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Sav’unma Bakanlığı (Pentagon), Kuzey Kore’nin 26 Şubat ve 4 Mart’ta yeni ilerlettiği kıtalararası balistik r’oketyi denediğini belirleme ettiklerini, Pyongyang’ın yakın vakitte bu r’oketyi denemeye devam edeceğini söyledi.

Pyongyang yönetiminin 26 Şubat ve 4 Mart’ta yaptığı son iki denemesine dair bildirimde belirleme edilen Pentagon Sözcüsü John Kirby, “ABD hükümeti, bu fır’latmaların analizlerine dayanarak bu iki r’oketnin Kore Demokratik Halk Cumhuriyetinin geliştirmekte bulunduğu ve ilk olarak 10 Ekim 2020’de Kore İşçi Partisi geçit töreni esnasında tanıtılan yeni bir Kıtalararası Balistik F’üze (ICBM) bulunduğu neticesine vardı.” ifadelerini kullandı.

F’üzelerin tam ICBM men’ziline ulaşmadığını değerlendirdiklerini bildiren Kirby, “Bu denemenin amacı, büyük ihtimalle yakında uydu fır’latma gibi gösterilecek tam men’zilli bir fır’latma evvel sistemi değerlendirmekti.” ifadesine yer verdi.

Kirby ayrıca, ABD’nin bu bulguyu Kuzey Kore’ye karşı kamuoyu meydana getirmek amacıyla belirttiğine işaret etti.

ABD’nin BM Emniyet Konseyinin çoğu kararını ihlal eden bu denemeleri kınadığını bildiren Kirby, “ABD ve müt’tefiklerinin güvenliğini sağlamak amacıyla lüzumlu bütün önlemleri almaya devam edeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

ABD Hint Pasifik Komutanlığı geçen zamanlarda bölgedeki hava gözetleme ve keşif faaliyetlerinin yoğunlaştırılması ve r’oket sav’unma kabiliyetlerinin harbe hazırlıklarının artırılması talimatı vermişti.

Komutanlık bu kararı Kuzey Kore’nin yükselen r’oket denemelerinden ötürü aldığını açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir