Kategoriler
Genel

KORKUTAN UYARI

K’orkutan uyarı: 6.6 ila 7.2 büyüklüğünde iki d’eprem olabilir
İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Onur Onat, “Malatya, Pütürge ve Erkenek segmentlerinin kırılmasıyla beraber 6.6 ila 7.2 büyüklüğünde iki d’epremle karşı karşıya kalabilir“ dedi.

İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi aynı vakitte d’eprem uzmanı olan Doç. Dr. Onur Onat’tan Malatyalılar amacıyla korkutan d’eprem uyarısı.

Doç. Dr. Onur Onat, Malatya’nın, Pütürge ve Erkenek segmentlerinin kırılmasıyla beraber 6.6 ila 7.2 büyüklüğünde iki d’eprem riski ile karşı karşıya olduğunu belirterek, şehir merkezinde c’iddi manada çalışmaların yapılması lüzumliliğini söyledi.

“PÜTÜRGE VE ERKENEK SEGMENTLERİ 6.6 İLA 7.2 BÜYÜKLÜĞÜNDE D’EPREM ÜRETEBİLİR”
Malatya’nın Doğu Anadolu fay hattına çok yakın olduğuna ilgi çeken Doç. Dr. Onur Onat, “Malatya Doğu Anadolu’nun en mühim geçiş güzergahlarından bir tanesi ama şu şekilde bir talihsizliği var, Doğu Anadolu fay hattına da çok yakın. Doğu Anadolu fay hattının da Pütürge ile Erkenek segmentinin tam birleştiği noktada bulunmakta. Malatya’yı bekleyen iki riskli d’eprem senaryolardan biri Pütürge segmentinde kırılmamış olan kısmın kırımı bu halde 6.6 büyüklüğünde bir deprem olabilir. Genelliklede Sincik başlangıç noktasında tespit edilen Erkenek segmentin de kırılmasıyla da oluşturulan hesaplamalara göre maksimum 7.2 büyüklüğünde bir d’eprem riski Malatya’yı beklemektedir. Doğu Anadolu fay hattı yerleşim yerlerine 20 , Malatya merkeze 40 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Bir d’eprem senaryosunda maalesef 0.15 G ila 0.3 G arasında bir d’eprem ivmesi beklenmektedir. Bu ivmede 7 ila 10 ş’iddetinde bir de’prem üretebilir” dedi.

“KENT MERKEZİNİN ELDE GEÇİRİLMESİ GEREKİYOR”
Kent merkezinde ki yapısal durumun elden geçirilerek akademik çalışmaların yapılması lüzumliliğini kaydeden Doç. Dr. Onur Onat, “Malatya, Doğu Anadolu fay hattının iki segmentinin birleştiği bir noktada vardır tabi bu bir risktir. İnsan hayatını etkileye bilecek uzaklık 20 kilometreye kadar düştü. 20 kilometre insanların hayat merkezlerinin başladığı nokta. Malatya merkezi düşünecek olursak, 40 kilometre uzaklıkta buda çok c’iddi tahribat yapabilecek düzeyde. Genellikle Malatya merkezin elde geçirilmesi ve akademik çalışmaların yapılması lüzummektedir. Bu bağlamda biz bir sene evvel mühim bir adım attık. ‘FBG-2021-2566: Malatya’daki Tarihi Eserlerin O’perasyonel Modal Analizi ve Sismik Performans Değerlendirmesi’ başlığıyla bir proje sunduk. Üniversitemizde projemize değer sunarak lüzumsinim duyulan cihazları almamızı sağladı. Gerek, Büyükşehir Belediyesi lüzum Battalgazi Belediyesi ‘nin bizlere çok değerli takviyeleri olmuştur. Bu anlamda Belediye Başkanlarımız ile Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkilerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir