Kategoriler
Genel

K’RİTİK GELİŞME

Altın amacıyla kri’tik gelişme! Yarın başlıyor
Yastıkaltındaki altınların ekonomiye kazandırılması amaçlanan Altın Tasarruf Sistemi yarın adeta başlıyor.
Yastık altı altınların ekonomiye kazandırılması amacıyla yaşama geçirilen Altın Tasarruf Sistemi yarından itibaren uygulamaya giriyor.

 

Altın Tasarruf Sistemi ile vatandaşlar “Altın Depo Hesapları, Altın Katılım Hesapları, Çeyrek Hesap, Çeyrek Katılım Hesabı, Altın Dönüşümlü TL Mevduat, Altın Dönüşümlü TL Katılma Hesabı” tercih edebilecek. Kısa bir vakit ortamında 1500 kuyumcu sayısına ulaşılacak.

Sabah’ın haberine göre, rafinerilerin meydaan getirdiği kuyumcu ağları üzerinden özel yazılımlar aracılığı ile fiziki altınlar banka hesaplarına aktarılabilecek. Vatandaşlar banka şubeleri vasıtasıyla da fiziki altınlarını teslim edebilecek.

Hur’da altında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nca tes’pit edilen “Hurda Altın Değerlemesinde Kullanılacak Asgari Milyem Değerleri” temel alıncak. Geri alıncak fiziki altın 24 ayar gram, külçe ya da çeyrek ya da Darphane altını olacak.

Üçlü mutabakat
Kuyumcu, rafineri ve banka arasında üçlü bir mutabakat, teyit sistemi oluşturuldu. Vatandaşın fiziki altın teslim ve çekim vakitcinde rastgele bir mağ’duriyet yaşamamasını sağlayacak teknolojik altyapı rafineriler yönünden oluşturulacak, bankalar yönünden da doğruluğunu sağlama altyapıları ile desteklenecek.

Vatandaş fiziki altınını teslim ettiğinde isterse bankadaki altın hesaplarına isterse teslim ettiği altının TL karşılığının TL cinsi hesaplarına transferi talep edebilecek. Aktarım, anlaşmaya göre kuyumcu ya da rafineri yönünden anlık yapılacak. Vatandaş hesabına transfer yapıldığına dair bilgilendirme sistem yönünden gerçekleştirebilecek. Böylece vatandaş kuyumcuda prosedürünü bitirmiş, fiziki altınını teslim etmiş ve bankaya altın ya da TL olarak aktarmış olacak.

Sisteme giren altın kuyumcu yönünden rafineriye teslim edilirken, rafineri de rafinajı yapılmış altını bankaya tes’lim edecek. Vatandaş finansal sisteme aktardığı altın tasarrufunu tercih ettiği şekilde değerlendirip fiziki olarak çekmek istediğinde banka ya da kuyumcu üzerinden rahatça çekebilecek. Bileziğini kuyumcuya götüren vatandaş karşılığını çeyrek ya da gram altın olarak alabilecek.

Çeyrek hesap açılabilecek
Vatandaşların darphane üretimi ziynet altın tasarruflarına özel olarak katılım bankaları ve kamu bankalarında direk çeyrek hesabı açmalarına da yarından itibaren başlanacak.

Vatandaş 10 adet çeyrek altını banka şubesine götürdüğünde açtığı altın hesabının bakiyesini çeyrek altın cinsinden takip edebilecek. Bu çeyrek altın hesaplarını değerleme şekillerinde değerlendirdikten sonra birebir hesabında gözüken altın sayısını fiziki olarak çekebilecek.

4 senaryo var
SENARYO 1: Buna göre, 100 gram has altın getirildiğinde dönüşüm kuru 800 liradan hesaplanıp 3 ay vadeli yatırıldığında toplam hesap bakiyesi 82 bin 208 olacak. Vade sonucunda gram altın 750 lira olduysa vatandaşın kazancı 2 bin 808 lira olacak.

SENARYO 2: Vade sonu altın fiyatının dönüşüm tutarına eşit olması halinde kazanç gene 2 bin 808 lira olacak.

SENARYO 3: Vade sonu altın fiyatının dönüşüm tutarından büyük, elde edilen kazançtan düşük olması halinde; gram 820 olduğunda kazanç 2 bin 808 lira olacak.

SENARYO 4: Vade sonu altın fiyatının dönüşüm tutarından ve kazançtan büyük olması halinde da altın kuru 850’ye çıktıysa hem 2 bin 808 lirayı hem de altının değerlemesinden kaynaklanan 2 bin 192 lirayı alacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir