Kategoriler
Genel

KRİTİK GÖRÜŞME !

Türkiye-ABD arasında kritik görüşme! Dikkat çeken ‘F-16’ detayı
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD’li Senatör Lindsay Graham ile bir araya geldi. Mabeyn Köşkü’nde yapılan görüşmede Ukrayna- Rusya Savaşı, Karadeniz tahıl sevkiyatı, Suriye, Ege- Akdeniz ve F-16 hususu ele alındı.

N’ATO Zirvesi ve kabul edilen Yeni Stratejik Konsept değerlendirildi. Zirve marjında iki ülke liderinin olumlu bir havada yaptıkları görüşmeden duyulan memnuniyet dile getirildi.

F-16 KONUSUNDA İLERLEME SAĞLANMASI İKİ ÜLKENİN ÇIKARLARINA HİZMET EDİYOR

Türkiye- ABD ilişkilerinin karşılıklı saygı ve anlayış temelinde, ortak ve stratejik çıkarların temel alındığı bir zeminde gelişmesi gerektiği ifade edildi. S’avunma sanayii bölümünde iş birliğinin ve F- 16 hususu ile ilgili gelişme sağlanmasının iki ülkenin çıkarlarına hizmet edeceği belirtildi.
Karadeniz üzerinden tahıl sevkiyatı amacıyla güvenilir bir koridorun oluşturulması hususu ile ilgili Türkiye’nin çabalarının takdirle karşılandığı ifade edildi. Bu sevkiyatın başarı ile gerçekleşmesinin küresel besin güvenilirği yönünden stratejik ehemmiyet taşıdığına ilgi çekildi.

Ege ve Akdeniz konularında uluslararası toplumun Türkiye’nin yasal haklarına saygı göstermesi gerektiğinin altı çizildi. Türkiye’nin yerel güvenilirğini, Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini t’ehdit eden P’KK/Y’PG ve D’EAŞ dahil bütün t’erör ö’rgütlerine karşı fark yapmaksızın kararlılıkla mücadele edilmesi gerektiği v’urgulandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.