Kategoriler
Genel

kritik karar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen İtalya Başbakanı Draghi, Türkiye, Fransa ve İtalya arasındaki grubu tekrar işler hale getireceklerini söyledi. Erdoğan ve Draghi’nin NATO Olağanüstü Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi kapsamında NATO Karargahı’ndaki basına kapalı görüşmesi, 45 dakika sürdü.

İtalya Başbakanı Mario Draghi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin iyi geçtiğini belirterek Türkiye, Fransa ve İtalya olarak iş birliği platformunu yeniden işler hale getirmeye karar verdiklerini ve yakında üç ülkenin bir görüşme yapacağını söyledi. NATO Zirvesi, G7 Liderler Zirvesi ve Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere Brüksel’de bulunan Başbakan Draghi, NATO ve G7’deki temaslarını İtalyan basınına değerlendirdi.

“Yakında üç ülke görüşme meydana getirecek”
NATO Zirvesi kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir görüşme oluşturan Draghi, gazetecilerin bu görüşmenin nasıl geçmiş olduğu sorusu üzerine, “Erdoğan ile görüşme iyi geçti. Yıllar içinde oluşturulan ve hemen sonra kesintiye uğrayan iş birliği platformlarından biri de Türkiye, Fransa ve İtalya arasındaki gruptu. Bunu tekrar işler hale getirmeye karar verdik. Yakında üç ülke bir görüşme yapacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Ukrayna’ya açtığı savaş dolayısıyla Rusya’ya getirilen yaptırımların Rus ekonomisini zayıflattığını dile getiren Draghi, bunun NATO Zirvesi’ndeki tüm iştirakçilerin oy birliği ile yaptığı bir değerlendirme bulunduğunu ifade etti. İtalya Başbakanı, Ukrayna üzerinde “uçuşa yasak bölge” talebine ise ne NATO’nun ne de AB’nin dahil edilmesinin “mümkün olmadığını” kaydetti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in doğal gaz satışı ödemelerinde Rus rublesine geçme planı da sorulan Draghi, “Bu temelde bir sözleşme ihlalidir. Bunu mevcut sözleşmelerin ihlali olarak görüyoruz.” cevapını verdi. Draghi, toplantılarda Çin’in konuşulup konuşulmadığı sorusu üzerine “Çin’e yönelik herhangi bir kınama olmadı. Aksine Pekin’in barış sürecine katkıda bulunacağı ümidi var.” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir