Kategoriler
Genel

Kullanıma Alınıyor

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Milli Turbojet F’üze Motoru KTJ-3200’ün bu yıl kullanıma alınacağını açıkladı.
Başkan Demir tarafından yapılan açıklamada, “A’TMACA G’emisavar f’üzesi ve K’ARAOK F’üzesi ilk kez envantere girecek. SOM ve A’TMACA f’üzelerinde kullanılacak KTJ3200 Turbojet Motoru teslim edilecek.” ifadelerine yer verildi.

KTJ-3200 Turbojet Motoru, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan “Turbojet Motorların Geliştirilmesi Projesi” kapsamında geliştirildi. KALE ArGe tarafından 2013 yılında geliştirime faaliyetlerine başlanan KTJ-3200, halihazırda SOM, SOM-J ve A’TMACA f’üzelerinde kullanılan ve Fransa’dan tedarik edilen TR-40 turbojet motorunun yerini alacak.

KTJ-3200’den elde edilen tecrübelerle geliştirilen daha yüksek veyahut daha az itkiye sahip turbojet motorlar, SOM-J ve Orta Menzilli G’emisavar (OMGS) gibi f’üze sistemlerinde de kullanılabilecek. Öte yandan motor, çeşitli modifikasyonlarla hedef uçak gibi farklı platformlarda da kullanılabilecek. Milli imkanlarla geliştirilen ve kısa süre içerisinde ‘seri üretim’ teslimatlarının başlaması beklenen KTJ-3200 motoru sayesinde, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına yönelik verilen 415 adetlik SOM Seyir F’üzesi siparişi kapsamında da üretim faaliyetlerinin hızlanacağı tahmin ediliyor.

KTJ-3200 Turbojet Motoru Özellikleri
Ağırlık: 48 kg
Çap: 30 cm
İrtifa: 5.000 m
Hız: 900 km/saat (0.95 Mach)
Uzunluk : 72 cm
Hizmet Ömrü: 17 saat
İtki Kuvveti: 3.2kN ve azami 3.5kN [787lbf/357kgf]
Kullanılacak Sistemler: SOM, A’tmaca…
Yakıt: JP8 ve JP10 Sıvı Jet
Çalışma Prensibi: Dört kademeli eksenel
Elektrik Üretim: 6kVA kapasiteli bir alternatör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.