Kategoriler
Genel

kurtuldu

İnternette görüp yaptı! Doğalgaz faturasından kurtulmanın formülünü buldu Bitlis’in Tatvan eyaletinde yaşam sürdüren Barış Karaca, elektrik ve akaryakıt zamlarından sonra kendi tasarladığı sistemle bir litrelik benzinle bir evin aylık tüp gereksinimini giderdiğini söyledi. Artan gaz fiyatları ve sert geçtiğimiz kış şartlarında ısınmak için devayı tasarruflu üretim gerçekleştirmede buldu. Sosyal medyada gördüğü videolardan ilham alınarak kendi olanaklarıyla ısınmaya başladı.

Tatvan’da 15 senedir elektrik işiyle uğraşan Barış Karaca, çoğalan gaz fiyatları ve sert geçtiğimiz kış şartlarında ısınmak için devayı tasarruflu üretim gerçekleştirmeye buldu. Sosyal medyada gördüğü videodan ilham alınarak tetkik yapan Karaca, kendi olanaklarıyla kurduğu sistemle gaz üretmeyi başardı.

İnternette görüp yaptı! Doğalgaz faturasından kurtulmanın formülünü buldu Karaca, “Yaptığımız bu sistem iki kavanoz, buhar makinesi ve ısıya sağlam borulardan oluşuyor. Bir kavanoza yarım litre minimum benzin başka kavanoza da yarısı kadar su ekliyoruz. Aradaki bağlantıları ısıya sağlam borularla yapıyoruz. Buhar makinesindeki hava benzinin yoğunlaşmasına sebep oluyor, bu da sudaki hidrojenle birleşip ateşe, yakıta dönüşüyor” dedi.

“DOĞALGAZ VE ELEKTRİK ZAMLARINDAN SONRA BÖYLE BİR DENEY YAPMAK İSTEDİM” 15 senedir elektrik işiyle uğraşan Barış Karaca, “Son vakitlerde çoğalan naturalgaz ve elektrik zamlarından sonra sosyal medyada gördüğüm tecrübelere bakarak bu tür bişi tasarlamak istedim. 2 adet kavanoz, buhar makinesi, yarım litreden daha düşük benzin ile ne kadar bir tüketim olacağını şu an da deniyorum” dedi.

“İLERİDE DAHA AZ BİR MALİYETLE NASIL ISINABİLECEĞİMİZİ BULMAK İSTİYORUM” Tecrübesini ilerletmek istediğini bildiren Karaca, “Elimde çok olana olmadığı için bunu ilerletmek istiyorum. İleride daha düşük bir maliyetle nasıl ısınabileceğimizi bulmak istiyorum. Elektrik tasarrufu hakkında de yeni çıkan güneş panelleri de bulunmakta. Bunlarla da gün ışığı ile elektrik elde edebiliyoruz. Akü ve ınvertör ile elektrik harcamadan elektrik üretebiliriz” şeklinde söyledi.

“1 LİTRE BENZİN İLE BİR EVİN AYLIK TÜP İHTİYACINI GİDERİYOR” Tecrübenin tasarruflu bulunduğunu bildiren Barış Karaca, “Yaptığımız tecrübelerle beraber 1 litre benzinin bir evin bir aylık tüp gereksinimini giderebileceğini izlenimledik. Bulduğum bu sistem ile mevcut iş yerimde ısınmaktayım. İleride şunları ilerletmek istiyorum. Bu sistem ile naturalgaz peteğini ısıtmayı düşünüyorum. Az maliyetli ve az elektrik kullanımı ile gerçekleştirmeyi amaçlıyorum. Böyle bir tecrübeyi yaparak risk aldım. Elimde olana olmadığı için destekçim olursa tecrübesi ilerletmek istiyorum” şeklinde söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir