Kategoriler
Genel

KURUŞ KURUŞ SOY’GUN

Kuruş kuruş so’ygun! Marketlere da’va açarak 5 bin liraya kadar taz’minat alabilirsiniz
Marketler 1, 5 ve 10 kuruş bulunmadığı gerekçesiyle para üstü vermiyor. Hukukçular, “Bozuk para yok” bahanesiyle ödenmeyen tutarlar amacıyla da’va açılabileceğini ve 5 bin liraya kadar taz’minat alınabileceğini söylüyor.

Ürün pazarlamak amacıyla etiketlere kuruşlu fiyatlar yazan market ve mağazalar, kasada para üstü verirken fiyatları yukarıya doğru yuvarlıyor. 1 kuruş, 5 ve 10 kuruş bulunmadığı gerekçesiyle vatandaşa para üstü verilmiyor.

Milyonlarca alışverişte kuruş kuruş biriken paralar, marketlerin kasasına kalıyor. Hukukçular, ilgi çekmek amacıyla etikete “19.99 lira”, “49.90 lira” gibi fiyatlar yazan, yalnız 1 kuruş para üstünü “Bozuk para yok” bahanesiyle ödemeyen firmalara da’va açılıp 5 bin liraya kadar taz’minat alınabileceğini belirtiyor.

9,90 yazıyor, 10’a satıyor
Para üstünü tam olarak vermeyen iş yerlerinin vatandaşı mağdur ettiğini açıklayan Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, çok çok vatandaşın bu konudan şi’kayetçi olduğunu dile getirdi. Küsuratlı etiketlerin asli nedeninin algı meydana getirmek olduğunu kaydeden Ağaoğlu, “Tüketicinin aklında 9 lira kalsın diye 10 liralık ürünlere ‘9,90 TL’ etiket basıyorlar. Bu program tüketiciyi al’datmaya yönelik. Tüketiciye, kasada sorunlu para olmadığını bahane edip 10 kuruş, 15 kuruş, 20 kuruş iade etmiyorlar. Bu noktada tüketici istismar ediliyor” dedi.

Para üstleri eksik
Alışveriş sonucunda para iadeleri tam yapılmayacaksa ürün fiyatlarının “9,5-10” gibi düz şekilde belirlenmesi gerektiğine ilgi çeken Ağaoğlu, şunları kaydetti:

“Aksi durumda kredi kartı kullanmayıp nakit ödeme yapan vatandaşlar ufak ufak mağdur ediliyor. Zincir marketler detaylı bahanelerle müşteriye tam para üstü vermiyor. Bu hale araya girmek edilmediği takdirde her alışverişte 10, 15, 20 kuruş vatandaşın cebinden çıkıp marketin kasasına giriyor.”


Mutlaka şi’kayet edin
Vatandaştan hakkını sav’unmasını isteyen Ağaoğlu, “Bu gibi mağduriyetler yaşandığında tüketiciler haklarını sav’unsun. Vatandaş amacıyla ufak görünen, alamadığı 10 kuruş gibi para üstleri, marketlerin günlük cirolarını ciddi oranda arttırıyor. Zincir marketler bu hali fırsata çeviriyor. Tüketiciler e-Devlet üzerinden hakem heyetine şi’kayetlerini bildirsinler. Daha da etkili olabilmesi amacıyla şi’kayetlerini devlet kurumu olan reklam kuruluna bildirsinler” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir