Kategoriler
Genel

Limon kabuğu

Limonun kabuğu, kan damarlarını yatıştıran ve anti-iltihap özelliklere haiz zengin özlü yağlarla doludur. Limon kabuğuyla eklem ağrıları nasıl tedavi edilir? İşte eklem ve diz ağrıları için kür tarifi Limonda bulunan yararlı besin maddelerinin nerede ise yarısı limonun kabuğunda bulunur. Acımsı hazzından dolayı, çoğu insan kabuğunu atıp yalnızca meyvenin suyunu kullanır. Ancak limonun kabuğunu attığınızda aslında genel sağlığınıza iyi gelecek ve hatta eklem ağrısıyla savaşım edecek çok sayıda gıda maddesini de atmış olursunuz.

Limon kabuğunda bulunan esans yağlarının kan damarlarını rahatlatıp ağrı hissini önemli ölçüde azaltan iltihap sökücü bir etki yaparak eklem ağrılarını azalttığı gösterilmiştir. Zeytinyağı safra salgısını canlandırıcı, safra kompozisyonunu düzenleyici ve safra kesesinin boşalmasını sağlayıcı özellikleri nedeni ile safra taşı riskini azaltır ve taşalrın erimesine destek verir. Bağırsaklar tarafından en iyi emilen yağdır ve bağlarırsaklardan geçişi düzenleyici özelliği vardır.

 

Limon kabuğu ve zeytinyağı neye iyi gelir?
Limon kabuğu kan damarlarını genişleterek rahatlatır ve iltihaba karşı savaşır. Bu sayede diz ve eklem ağrılarını yok eder. Limon kabuklarını kavonoza yerleştirin ve üzerini kaplayacak kadar sızma zeytin yağı dökün. Okaliptüs yapraklarını üzerine yerleştirin.

Eklem ve diz ağrıları için kür tarifi için malzemeler

4 tane limon kabuğu
2 su bardağı sızma zeytinyağı
10 tane okaliptüs yaprağı
Kapaklı cam kavanoz
Eklem ve diz ağrıları için kür tarifi nasıl yapılır?


4 tane limonun kabuklarını soyup kavanoza yerleştirin ve üzerini kaplayacak kadar 2 su bardağı sızma zeytinyağı ekleyin. Okaliptüs yapraklarını üzerine yerleştirin ve kavanozun ağzını sıkıca kapatın.2 hafta oda sıcaklığında beklemeye bırakın. 2 hafta sonrasında hazırladığınız karışımı ağrıyan bölgeye haftada 3 kez tekrarlayarak (diz, eklem) ağrılarına temiz bir gazlı bez ile sararak uygulayın.

Limon kabuğu ve zeytinyağı tüyleri döker mi? Limon yağı tüyleri azaltır mı? Meydana getirilen araştırmalarda limon kabuğu yağının tertipli kullanılması halinde tüy köklerini azalttığı gözlemlenmiştir. Özellikle son yıllarda öteki kozmetik tüy dökücü ürünlerin aksine limon kabuğu yağının daha sağlıklı bir şekilde tüylerin dökülmesini sağladığı görülmektedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir