Kategoriler
Genel

LNG GEMİSİ

Büyük hazırlık başladı! 8 dev LNG gemisi yola çıktı Türkiye’ye geliyor!
Tüm dünyayı etkileri altına alan enerji k’rizi yaşanırken Türkiye natural gaz depolarını dolu tutmak ve arz konusu ile ilgili sorun yaşamamak amacıyla LNG alımına devam ediyor. Satın aldığı LNG’leri yola çıkan Türkiye’ye 10 günde 8 LNG kargosu giriş yapacak.

Koronavis sal’ını ardından patlak veren enerji k’rizi Rusya ve Ukrayna arasındaki sav’aşla derinleşti. Genellikle natural gaz fiyatları sav’aşla birlikte bir günde yüzde 60’a yakın yükseldi. Enerji konusu ile ilgili arz güvenliğine büyük ehemmiyet veren Türkiye enerji k’rizini öngörerek adımlarını erken attı.


DOĞAL GAZ KEŞFİ VE DEPOLAMA TESİSLERİ KIRILGANLIĞI AZALATTI

Yerli kaynaklardan tam kapasite yararlanmak amacıyla uzun yıllardır yatırımlarını Aralıksız devam ettiren Türkiye, filosuna kattığı Barbaros Hayreddin Paşa sismik inceleme ve Fatih, Yavuz ve Kanuni gibi sondaj gemileriyle denizlerde yaptığı çalışmalarla Karadeniz’de 320 milyar metreküp natural gaz keşfederken inşa ettiği Tuz Gölü ve Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama gibi yapılarla tedarik şoklarına karşı kırılganlığını en hafife indirgedi.


HEM BAĞIMSIZLIK HEM TEMİZ ENERJİ

Öte yandan hem dışa bağımlılığı azalmak hem de temiz enerji üretimi amacıyla son senelerde yenilenebilir enerjide büyük yol kat eden Türkiye, Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) Güneş Enerjisi Santrali (GES) ve Hidroelektrik Santrallerine (HES) büyük yaptırım yaptı.
Türkiye 2021’de oluşturulan 1,4 gigavatlık yel enerjisi kurulumuyla, 2021 senesinde Avrupa’da en çok yel enerjisi kurulumu sağlayan ülkeler listelenmesinde 4. sırada yer aldı.

Güneş enerjisi bölümünde ise Türkiye’nin güneş enerjisi kurulu gücü, 8 senede 40 megavattan 7 bin 816 megavata çıktı.
8 LNG GEMİSİY YOLA ÇIKTI GELİYOR

Jeopolitik ri’skleri ve tedarik sorunlarına karşı da hazırlık yapan Türkiye, piyasa çeşitliliğini artırarak enerjide yaşanabilecek mümkün senaryolara karşı depolarını dolu tutuyor.

LNG’ye ağırlık veren Türkiye’nin sıvılaştırılmış natural gaz (LNG) terminallerine bu hatfa ABD, Ekvator Ginesi, Cezayir ve Meksika gibi ülkelerden 8 LNG dolu gemi gelecek.

Gemiler, Hatay Dörtyol’da tespit edilen FSRU (Yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma Ünitesi), İzmir Aliağa LNG Terminali ve Marmara Ereğlisi LNG Terminali’ne gelecek.
Türkiye’ye ham’lesi ardından Maran Gas Pericles, Methane Princess, Elisa Larus, SK Resolute ve Gaslog Hong Kong LNG tankerleri ABD’den yola çıktı.


Bunun yanı sıra Ekvator Ginesi’nden Gui Ying, Cezayir’den Ougarta ve Lalla Fatma N’Soumer gemileri de Türkiye’deki terminallere doğru yola koyuldu. Gemilerin Türkiye’deki amaç noktalara varış tarihleri 25 Şubat ile 6 Mart arasında değişiyor. Teksas’tan yola çıkan ve toplam 170 bin 799 metreküp kapasiteli Mol Hestia LNG gemisi de 22 Şubat’ta Türkiye’ye vardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir