Kategoriler
Genel

LONDRA DEĞİL

Londra değil Silivri! Bir telefona 800 bin TL kaptırdı
Kendilerini, 200 bin müşterisi olan Londra odaklı bir yatırım firmasının Türkiye temsilcileri olarak tanıtan bir grup, onlarca bireyi dol’andırdı. Türkiye’den bir mühendis ısrarlı gelen telefonlar ardından gruba 800 bin lirasını kaptırdı.

ürkiye çapında binlerce şahıs anında her gün kayıtlı olmayan numaralardan aranıyor. Yapılan aramalarda, telefonun ucundaki şahıs yatırım danışmanlık firması olduklarını, kendileri ile çalışmaları durumunda yüksek bir kazanç elde edebileceği vaadinde bulunuyor. Aranan şahıs ya direk görüşmeyi bitiriyor ya da söylenenleri dinliyor. Söz hususu aramalardan birinin muhatabı da mühendis H. S. (56) oldu. Bundan 2-3 hafta evvel ısrarlı bir biçimde arandığını iddia eden H.S., uzun süren görüşmeler ardından yatırıma ikna edildiği ileri sürüldü.

‘İNGİLTERE MERKEZLİYİZ’

Sav’cılığa oluşturulan s’uç duyurusuna göre ‘Demir Tütüncüoğlu’ ve ‘Ahmet Akgün Malkoçoğlu’ adlarını kullanan iki şahıs, H. S.’ye kendilerini “Biz İngiltere odaklı Hit Global Markets’in Türkiye temsilcileriyiz. 200 bini aşkın yatırımcımız var. Yatırımcılarımız kazanç elde eder iken biz de komisyon alıyoruz. Yatırımlarınızı, petrol, Altın, kripto para, forex gibi 300 değişik alanda değerlendiriyoruz” iddiasında bulundu.

TÜM BİRİKİMİNİ GÖNDERDİ

H. S., başta biraz tereddüt etse de, ikilinin söylediklerine inandı. H.S. ilk olarak geçtiğimiz 23 Mart günü, ikilinin kendine gönderdiği hesaba 7.450 lira yatırdı. H. S., 24-28 Mart tarihlerinde ise bütün birikimi olan 46 bin 500 Euro’yu verdiği hesaba yatırdı. H. S., yatırdığı tutarı, cep telefonuna indirmesi söylenen uygulamada da gördü. H. S. en son 6 bin 500 Euro yatırdığı gün, durumdan şüphelendi.

Temasta bulunduğu şahıslerin, kendine değişik isimler söylediğini iddia eden H. S., bütün parasını çekmek istedi. Ancak, para yatırdığı grubun kendisinde daha süratli davranak hesabında görünen tutarın 30 saniye içersinde çekildiğini öne sürdü. H. S. en son evvelki sabah baktığında yatırım bakiyesinin 50 bin 840 dolar ekside bulunduğunu gördü. Dol’andırıldığını anlayan H. S., Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına s’uç duyurusunda bulundu. S., savcılık ifadesinde, kuşkuluların kendisi gibi çok sayıda bireyi dol’andırdığını kaydetti.

LONDRA’DA DEDİLER SİLİVRİ’DE ÇIKTILAR

Mühendis H. S.’nin para yatırdığı İDX Yazılım Bilişim ve Turizm şirketinin geçtiğimiz 25 Şubat’ta kurulduğu anlaşıldı. B.M. adına kurulan şirketin etkinlik kısmı ise yolcu nakliyeciliği olarak görünüyor. Şebekenin “İngiltere odaklı bir firmayız. Merkez büromuz Londra’da dediği ve şahıslara gönderdikleri ‘Hit Global Markets’ isimli sitenin merkezinin ise İstanbul Silivri’de bulunduğu iddia edildi. Hit Global Markets’e dair sorgulama yapıldığında kendisini ‘Demir Tütüncüoğlu’ olarak tanıtan bireyin kullandığı GSM numarasının da Eren K. adı ile sitede yer aldığı görüldü.

‘ZAR’ARIN BİR KISMINI SİGORTA KARŞILIYOR’

HAKKINDA s’uç duyurusunda bulunulan isimlerden ‘Demir Tütüncüoğlu’ yatırım gerçekleştirmek isteyen şahıslara şu verileri veriyor:

“İngiltere Merkez Bankası ile çalışıyoruz. Belli bir miktarın üstündeki yatırımınızı sigortalatıyoruz. Riskin bir kısmını sigorta karşılıyor. Para yatırma amacıyla çalıştığımız çoğu firma var” dedi. Avukat Ahmet Ekin ise, kuşkuluların çok sayıda paravan firma kurduklarını, adreslerine gidildiğinde ise kimsenin bulunmadığını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir