Kategoriler
Genel

MASKE KALKIYOR

Maske zorunluluğu kalkıyor! Tarih verildi
Omicron varyantıyla beraber hastalığın hafif geçirilmesi ardından karantina süreleri düşürülmüştü. Sağlık Bakanlığı, maske zorunluluğu amacıyla de tarih verdi. Bakanlık yetkilileri “Yeni varyant çıkmazsa yazın maskeye veda edebiliriz.” dedi.

 

Türkiye çapında vakaların artışna namacıyla olan Omicron varyantı, pandemiyi tamamiyle bitirecek mi? sorusunı akıllara getiriken Sağlık Bakanlığı yetkililerinden ilgi çeken açıklamalar geldi.

Aşısız ya da eksik olanlar ilgi
Omicron varyantının süratle vakaları artırması hastaneye yatışlar ile ölümlere de yansımaya başladı. Ortaya çıkan rakamlar, vakaların yüzde 15’inin 65 yaş üstü olduğunu gösteriyor. Ölümlerin ise yüzde 85’i bu gruptan. Yani her gün ö’lenlerin 170’i 65 yaş üstü. Aşısız ya da eksik aşısı olanlar ezici çoğunluk. 60 yaş altı aşılı vatandaşlarda ölüm seviyesi son derece düşük. Aşı, yüzde 95.7’ye varan oranda ağır hastalık ve ölümleri en’gelliyor. Fakat halen 20 milyona yakın vatandaş hatırlatma dozlarını yaptırmış değil.

Omicron’un yeni varyantı BA2 bilhassa Hindistan, Filipinler ve Danimarka’da yayılıp baskın varyanta dönüşmeye başladı. Bunun nasıl bir tesire sahip olacağı yakından takip ediliyor.

Son haftalarda rekor üzerine rekor kıran günlük vaka sayılarında bir duraksama başladı. Salgının sürati düşüşe geçti. Test pozitiflik oranları son vakitlarda yüzde 20’nin altına inerken (yüzde 24’lere kadar çıktı) virüsün üretme katsayısı ise 0.91’e düştü.

Önümüzdeki hafta ortasından itibaren daha da düşecek
Yeni dalganın birkaç hafta plato çizip süratle inişe geçmesi, önümüzdeki ayın ortasından itibaren bu düşüşün çok süratlenması bekleniyor.

Maske zorunluluğu ne vakit kalkacak?
Sal’gının gidişi iyimser senaryoları daha da destekliyor. Yeni bir varyant çıkmaması, havaların da ısınması ile açık mekanların kullanılmasıyla rakamların iyice düşmesi ve buna bağlı olarak kontrollerin azalması bekleniyor. Yaz aylarında ise maskeye bile veda edilebileceği ifade ediliyor. Aynı vakitte günlük vaka tablolarının da yayınlanmasına lüzum kalmayacağı belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir