Kategoriler
Genel

MAYMUN ÇİÇEĞİ

Maymun çiçeği v’irüsü ile alakalı açıklama! Bunlara ilgi
Doç. Dr. Sevgen Tanır Başaranoğlu, çiçek hastalığı aşısının, maymun çiçek virüsü hastalığına karşı yüzde 85 oranında etkili olma ihtimalini belirterek, v’irüse karşı sosyal uzaklık ve ilişkiye ilgi edilmesi gerektiği ikazında bulundu.

Medipol Mega Üniversite Hasadetsi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Sevgen Tanır Başaranoğlu, çiçek hastalığı aşısının, maymun çiçek virüsü hastalığına karşı yüzde 85 oranında etkili olma ihtimalini belirterek, virüse karşı sosyal uzaklık ve ilişkiye ilgi edilmesi gerektiği ikazını yaptı.

Hasadetden oluşturulan açıklamada, Doç. Dr. Başaranoğlu, dünyada paniğe yol açan maymun çiçeği hastalığıyla alakalı bilgilendirmede bulundu.

Başaranoğlu, çiçek hastalığının binlerce senedir yeryüzünde olan bir viral enfeksiyon bulunduğunu anımsattı. Hastalığın 1980’de Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yönünden eradike edildiğini izah eden Başaranoğlu, “Yüksek at’eş, halsizlik, ciddi sırt ağrısı, karın ağrısı ve kusma şikayetleri ile kendisini gösteren hastalık birkaç gün içersinde döküntü ile devam eder. Vakaların yüzde 30’unda ölümcül seyreden bir hastalıktır. Bütün dünyada süregelen şekilde aşı uygulanması ile yeryüzünden silinmişti. Çiçek hastalığına sebep olan virüs ile aynı takımda yer alan maymun çiçeği v’irüsü de gerçekte yeni bir virüs değildir. Genellikle Afrika kıtası ülkelerinde 1970’lerden beri Aralıklı sal’gınlara sebep olan virüs, Afrika dışı ilk salgınını 2003’te yapmıştır. Mayıs 2022’nin başında Avrupa ülkelerinden vaka bildirimleri yapılmaya başlandı. Şu ana kadar 11 değişik ülkeyi sahibi olan sal’gın tablosunda, 80 vakada net tanı konulurken, 50 adet incelemeye devam edilen vaka bulunuyor.” dedi.

V’irüsün, ortak eşyaların kullanılması, beraber hayat ya da damlacık yolu ile yakın temasla bulaştığına ilgi çeken Başaranoğlu, “Tipik olarak at’eş, kas ağrısı, k’uvvetli baş ağrısı, ciddi halsizlik ve büyümüş lenf nodları ile başlamakta. Ateşin meydana çıkışından sonra 3 gün içersinde en çok yüz, gövde, avuç içi ve ayak tabanında görülen döküntü meydana gelir. Hastalık 2-4 hafta ortamında kendi kendine geçebilmekle beraber yüzde 3-6 vakada ölümcül olabilmektedir. V’irüsten korunmak amacıyla sosyal uzaklıkye ve ilişkiye ilgi edilmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Başaranoğlu, bağışıklığı baskılanmış hastaların k’uvvetli formlar yönünden risk grubunda bulunduğu ikazında bulunarak şunları kaydetti:

“Maymun çiçek v’irüsüne karşı aşı 2019’da onaylanmakla beraber şu an amacıyla süregelen olarak kullanımda değildir. Çiçek aşısı 1980 senesine kadar dünyada rutin olarak uygulanırken, eradikasyonun açıklanmasından sonra aşılama durdurulup, üretimi de sonlandırıldı. 1980’den sonra geçmişte uygulanmakta olan çiçek hastalığı aşısının maymun çiçek virüsü hastalığına yüzde 85 oranında etkin bulunduğu bildirilmektedir. Önceki çiçek aşısı zenginliği maymun çiçek hastalığının daha hafif seyretmesini sağlayabilir.”

Afrika kökenli virüs ilk olarak 7 Mayıs’ta İngiltere’de görüldü, son iki haftada Avrupa’da 11 ülkeye yayıldı. İngiltere, İspanya, Portekiz, Almanya, İtalya, ABD, Kanada, Belçika, Hollanda ve Avustralya’daki vakalar doğrulandı. Bilim insanları, maymun çiçeği hastalığının Kovid-19 gibi bir sal’gına dönüşmeyeceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.