Kategoriler
Genel

MAYMUN ÇİÇEĞİ

Maymun Çiçeği v’irüsü iki ülkeye daha sıçradı
İngiltere, ABD, İspanya ve Portekiz ve Kanada’nın sonrası İtalya ve İsveç’te de maymun çiçeği virüsü (Monkeypox) vakaları görüldü.

İtalya ve İsveç, koronavirüs salgının ortasında maymun çiçeği vakalarını kaydeden en son ülkeler oldu. İtalyan hastanın Kanarya Adaları’ndan döndükten sonra Roma’daki bir hastanede yaptığı test pozitif çıktı, İsveçli hastaya da Stockholm’de maymun çiçeği v’irüsü teşhisi konuldu.

Afrika dışında teyitli ya da şüpheli vaka gösteren ülke adedi 7’ye çıktı.

Birleşik Krallık’taki dokuz vakadan altısı Londra’da, ikisi İngiltere’nin Güney Doğusunda ve biri Kuzey Doğu’da bulunuyor.

Nijerya’dan gelen ilk hasta olan Birleşik Krallık hastalarından biri hariç bütünü, Birleşik Krallık’ta enfekte olmuş gibi gözüküyor ve fazlası bağlantılı değil.

ABD, kısa vakit evvel Kanada’dan dönen Massachusettsli bir adamda ilk maymun çiçeği vakasını bir gecede bildirdi.

Kanada’da en az on üç mümkün vaka araştırılıyor ve virüsü doğrulamak amacıyla testler yapılıyor.

İspanya’da yedi şahsa teşhis konuldu ve onlarca şahıs daha hastalık amacıyla izleniyor ve test ediliyor. Portekiz, dokuz vakanın doğrulandığını söyledi.

Uzmanlar, tanınan vakaların buzdağının görünen alanı bulunduğundan korkuyorlar ve hastaların fazlası birbiriyle bağlantılı değil, bu da daha geniş bir alana yayıldığını gösteriyor.

DSÖ’den uyarı
Dünya Sağlık Örgütü (WHO), önümüzdeki haftalarda daha çok ülkede daha çok vaka beklediği konusu ile ilgili uyardı.

Maymun çiçeğinin şahıstan şahsa bulaşmasının son derece seyrek bulunduğu düşünüldüğünden, salgın eksperler yönünden ‘olağandışı’ olarak tanımlandı.

Şimdiye kadar virüs, Batı ya da Orta Afrika dışında sadece dört ülkede belirleme edilmişti ve bütün vakaların kıtayla direk seyahat bağlantıları vardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir