Kategoriler
Genel

Memnuniyetle karşılıyoruz

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake, Türkiye’nin Ukrayna-Rusya arasındaki k’rize diplomatik bir çözüm bulma yolunda gösterdiği kararlılık ve çabayı memnuniyetle karşıladıklarını beyan etti. Büyükelçi Flake’nin “Ukrayna’yla birlikteyiz” başlığı ile kaleme aldığı ve büyükelçiliğin internet sayfasında piyasaya çıkan yazıda, “Rusya’nın eylemlerinin sadece Ukrayna’ya değil, Avrupa’ya, Türkiye’ye ve uluslararası kurallara dayalı düzene bir t’ehdit olduğu” ifadesini kullandı.

ABD’nin müttefikleri ve ortaklarıyla birlikte, Ukrayna’nın kendisini Rus “saldırganlığına” karşı savunma çabalarında yardımcı olacağını söyleyen Flake, “ABD ve Türkiye, Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü desteklemeye kararlıdır. Türkiye’nin bu k’rize diplomatik bir çözüm bulma yolunda gösterdiği kararlılık ve çabalarını ve NATO’nun krize verdiği yanıta destek olmasını memnuniyetle karşılıyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

ABD’nin bu t’ehdidi açık bir şekilde gören Avrupa’da ve dünyanın diğer yerlerindeki ortaklarıyla uluslararası bir koalisyon yapmaya devam edeceğine vurgu icra eden Flake, “Türkiye’deki ortaklarımız bu çabalarda k’ritik örutubet taşımaktadır” yorumunda bulundu.

Türk-Amerikan ilişkileri
Flake, Türkiye ile NATO ortaklığının 70. Yıl dönümünü arifesinde ortak t’ehditlere karşı iş birliğinin her zamankinden daha önemli bir hale geldiği mesajını vererek, “ABD ve Türkiye, her vakit NATO müttefiki olarak yan yana duracak ve dünyanın sıkıntılı sorunlarının üstesinden gelmek için diyaloğun ve diplomasinin izinden gitmeyi sürdürecektir.” ifadesini kullandı.

Türkiye ile ABD arasındaki ticaret ve enerji alanındaki ilişkileri her iki ülkeye de ekonomik olarak yardımcı olacak şekilde artırmaya ve geliştirmeye devam edeceklerini belirten Flake, şunları kaydetti:

“Geride kalan yıl zarfında, ABD ve Türkiye, 2021’de yüzde 45 artış kaydeden Türkiye’nin ABD’ye yönelik ihracatı da dahil olmak üzere daha güçlü bir ikili ticari ilişki oluşturmak için çalışmışlardır. 2022 senesinde, Türkiye’de ve ABD’de olduğu benzer biçimde Avrasya Bölgesi’ndeki ortak proje ve girişimleri dikkate alarak Türk ve Amerikan işletmeleri içinde daha yakın bir iş birliğini teşvik etmeyi sürdüreceğiz. Özellikle yeşil enerji teknolojisi alanında iş birliği, bölgedeki ülkelerin enerji bağlarımsızlığını kazanmasında yardımcı olacaktır.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir