Kategoriler
Genel

MEMURA MÜJDE

Geri sayım başladı: 530 bin sözleşmeli memura müjde
Kamuda çalışan 530 bin sözleşmeli memurun kadro, ücret, belirleme, vazifede yükselme problemi çözülüyor. 10 Mayıs’ta yapılacak 3600 ek gösterge toplantısında sözleşmeli personele yönelik çalışma da meydana konulacak.

Kamuda çalışan 530 bin sözleşmeli memurun kadro, ücret, belirleme, vazifede yükselme problemi çözülüyor. Çalışma ve Sosyal Emniyet Bakanı Vedat Bilgin, sözleşmelilere kadro çalışmasında sona gelindiğini belirtirken, aralarında öğretmenlerin de varolduğu binlerce çalışanın yaşadığı mağduriyet de son bulacak. Kamuda 39 ayrı statü nedeniyle sosyal haklarda yaşanan eşitsizlik sona erecek, eş halinden belirleme, vazifede yükselme, unvan farklılığı sınavlarına girme ve senelik izinlere devir hakkı verilecek.

Çalışma ve Sosyal Emniyet Bakanlığı koordinasyonunda 10 Mayıs’ta yapılacak 3600 ek gösterge toplantısında sözleşmeli personele yönelik çalışma da meydana konulacak. Geçen sene oluşturulan toplu sözleşmeyle gündeme gelen sözleşmeli personelin kadroya alınması ile çoğu aksilik da çözülmüş olacak.

Sabah’ın haberin göre, Kamu kurum ve kuruluşları, belediyelerde sözleşmeli 39 ayrı statü bulunuyor. Yapılan çalışmayla sözleşmeli statüler sadeleştirilecek. Mevcut halde evli öğretmen çiftten biri sözleşmeliyle eş halinden belirleme hakkı bulunmuyor. Sözleşmeli öğretmenin belirleme isteği üç sene sonra kabul ediliyor. Memur-Sen sözleşmeli memurların sosyal haklarının normal memurlarla eşitlenmesini istiyor.

“DEVLET İŞİ MEMUR ELİYLE YÜRÜTÜLÜR”

Sözleşmeli memurlar, 657 saseneı yasada “devlet işleri memur eliyle yürütülür” hükmü nedeniyle ne kadar deneyimli olursa olsun, uzun seneler vazife yapsa da imza yetkisi kullanamıyor.

Örneğin, 20 senenin üstünde çalışan, tüm işlere vakıf bir sözleşmeli memur imzayı bir senede amir olan genç bir memura imza attırmak halinde kalıyor. Yapılacak planlama ile kadroya geçecek donanımlı, deneyimli sözleşmeli memurların da imza yetkisi olacak.

Görevde yükselme ve unvan farklılığı sınavlarına giremiyor, kariyer yapamıyor. Yapılacak planlama ile tüm bu en’geller ortadan kalkacak, senelik izinleri de bir ileri seneye devredebilecek.

Geçen sene sözleşmeli sağlık çalışanların sosyal hakları sal’gın süreci de öneme alınarak düzeltildi. Diğer sözleşmeli memurların yaşadığı bu pro’blemlerin da ek gösterge planlamasiyle beraber tamamlanması hed’efleniyor.

KADRO VE EK GÖSTERGEDE SON RÖTUŞ

Çalışma Bakanı Bilgin, Toplu Sözleşme Kongresi’nde yaptığı bildirimde sözleşmeli personelin kadro hakkına sahip olması amacıyla çalıştıklarını, çalışmanın son adıma yaklaştığını duyurdu.

Kamuda sözleşmeli personelin halini isteğe bağlı düzenleyerek belli kamu haklarına kavuşturarak çözüme ulaştırmak istediklerini bildiren Bakan Bilgin, sosyal taraflarla ele alarak çözüme kavuşturacaklarını ifade etti. Bilgin, “Sözleşmelileri de kadrolu haklara sahip çalışanlarla benzer haklara sahip duruma getireceğiz ama bunu gönüllülük esasına bağlayacağız.

Kamuda çok çok sözleşmeli statüsü var, onu sadeleştireceğiz. İsteyenleri kadro haklarına sahip olacak şekilde düzenleyecek bir çalışma yapıyoruz. Bu konular önümüzde çok mühim ödevlerimiz olarak duruyor” dedi. Sözleşmeli memurlara kadro, ek gösterge çalışmasının Mayıs’ta tamamlanarak Meclis’e gönderilmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.