Kategoriler
Genel

MERKEZ BANKASI

ABD Merkez Bankası faiz kararını bugün açıklayacak
Küresel piyasalarda gözler Amerikan Merkez Bankası’nın bugün açıklayacağı faiz kararında. Faiz toplantısı evveli dolar endeksi 20 senenin zirvesine çıktı, altın fiyatları sert geriledi.

Küresel piyasalarda gözler Amerikan Merkez Bankası’nın kararında. Yaklaşık 2 senelik p’andemi sürecinde yapılan gevşek para siyasetsı dünyada enflasyonu artırdı.

Buna bir de Ukrayna s’avaşına dair teh’likeler eklendi. Bu amaçla gündemin en üst esnasında Fed’in faiz kararı var.

Banka Mart ayında siyaset faizini 25 baz puan yükseltmiş, 3 sene sonra ilk kez faiz artışına gitmişti. Bu kez en az 50 baz puanlık bir artış masada.

Dünya borsalarına Fed darbesi! Yatırımcılar şokta

Uzmanlara göre, 75 ya da 100 baz puanlık bir artış da sürpriz olmayacak. Fed Başkanı Jerome Powell, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, “Yüzde 2’lik enflasyona geri gelmek amacıyla araçlarımızı kullanmaya kararlıyız” ifadesini kullanmıştı.

Fed’in sıkı para siyasetsı uygulaması, sıcak paranın dolara ya da faize yönelmesine namacıyla olurken, bilhassa gelişmekte olan ülkeleri etkileyebiliyor.

ALTIN S’ERT GERİLEDİ

Bankanın faiz kararı evveli dolar dünyada değer kazandı. Dolar endeksi 104 puan seviyesine gelerek aşağı yukarı 20 senenin zirvesine çıktı. Ons altın ise sert geriledi. 1850 dolar seviyesine gerileyen ons altın 2 buçuk ayın en düşük civarını gördü.

Türkiye’de bayram tatili namacıylaiyle piyasalar kapalı. Uluslararası piyasalardaki prosedürlerde dolar Türk Lirası karşısında 14.80 TL bandında prosedür görürken, gram altın 880 lira seviyesine indi.

Dolar/TL, güne yükselişle başlamasının ardından 14,84 seviyelerinden prosedür görüyor.

Dün düşüş eğiliminde hareket eden dolar/TL, günü önceki kapanışının yüzde 0,5 altında 14,8153’ten tamamladı.

Dolar/TL, yeni güne yükselişle başlamasının ardından önceki kapanışın yüzde 0,1 üstünde 14.8350 orantısında prosedür görüyor.

Euro/TL yüzde 0,2 artışla 15,6180’den, sterlin/TL yüzde 0,3 değer kazancıyla 18,5630’dan satılıyor.

Dolar endeksi, bugün önceki kapanışın anında üstünde 103,5’te dengelenirken, avro/dolar paritesi ise yüzde 0,1 yükselişle 1,0530 orantısından prosedür görüyor.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bugün açıklayacağı siyaset faizi kararı evvel yatırımcıların temkinli hareket ettiğini bildirerek, tahvil piyasalarında yatay bir seyrin hakim olduğunu dile getirdi.

Karar metni ve toplantı ardından Fed Başkanı Jerome Powell’ın gerçekleştireceği açıklamaların piyasalarda oynaklığı artırabileceğini ifade eden analistler, tahvil piyasalarında Fed’in 50 baz puanlık faiz artırımına gideceğinin fiyatlandığını söyledi.

Analistler, bugün vatan dışında ABD’de ADP istihdam raporu verileri, dış ticaret dengesi ve hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) bilgilerinin takip edileceğini aktararak, Rusya-Ukrayna savaşındaki haber akışının da döviz kurları üstünde etkili olma ihtimalini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir