Kategoriler
Genel

MİLLİ BİR BAŞARIDIR

Devlet Bahçeli: Milli bir başarıdır
Madrid’de imzalanan üçlü muhtırayı değerlendiren MHP Lideri Devlet Bahçeli, “Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın Dışişleri Bakanları eliyle imza altına alınan 10 maddelik muhtıra metni ülkemiz lehine stratejik bir kazanım, aynı şekilde milli bir başarıdır” ifadelerini kullandı.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İspanya’nın başkenti Madrid’de Türkiye, Finlandiya ve İsveç arasında imzalanan üçlü muhtıraya dair yazılı açıklama yaptı.

N2ATO Zirvesi kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve N’ATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in dörtlü görüşme formatında bir araya yaklaştığını hatırlatan Bahçeli, görüşmeyi müteakiben bahse husus toplantıda hazır tespit edilen üç ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının nezaretinde, İsveç ve Finlandiya’nın N’ATO üyelik süreci ile ilgili üçlü muhtıra imzaladığını hatırlattı.

“Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın Dışişleri Bakanları eliyle imza altına alınan 10 maddelik muhtıra metni ülkemiz lehine stratejik bir kazanım, aynı şekilde milli bir başarıdır” ifadesini kullanan Bahçeli, Türkiye’nin emniyet endişelerinin giderildiğini, haklı tezlerinin, yasal tekliflerinin, terörle mücadele kararlılığının tasdik ve tescil edildiğini belirtti.

T’erörizmin bütün şekil ve tezahürleriyle mücadelede tam bir dayanışma ve iş birliği iradesi gösterilmesi husussunda görüş birliği sağlandığını altını çizen Bahçeli, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Uluslararası bir organizasyonun içeriğinde ilk defa F’ETÖ’nün, P’YD ve Y’PG’nin t’erör t’eşkilatı olarak tanımlanması, bu çerçevede İsveç ve Finlandiya’nın anılan t’erör ö’rgütlerine destek dayanıklıayacaklarını yazılı güvenceyle taahhüt etmeleri tarihi bir karardır. Yine bu iki ülkenin milli güvenliğimize yönelik bütün gözdağlarına karşı Türkiye’ye tam destek verecek olmaları önemli ve memnuniyet verici bir gelişmedir. İsveç ve Finlandiya’nın, Türkiye’ye karşı s’aldıran bütün t’erör ö’rgütlerini açık ve net olarak kınamaları, P’KK’yı yasaklanmış bir t’erör t’eşkilatı olarak teyit etmeleri, Türkiye’ye uyguladıkları s’ilah ambargosunu kaldıracaklarının sözünü vermeleri, gene Türkiye’nin t’erör z’anlılarına dair sınır dışı ya da iade taleplerini ivedilikle ve bütün boyutlarıyla işleme koyacaklarını açıklamaları, P’KK’nın ve başka bütün t’erör ö’rgütlerinin, bunların uzantıları ile iltisaklı kuruluşlarının, ayrıca paravan ö’rgütlerinin ve eleman devşirme faaliyetlerinin soruşturulup yasaklama tedbirini uygulamaya geçecek olmaları hem bir diplomasi zaferi hem de dirayetli bir devlet ve hükümet marifetidir. Türkiye’miz Madrid’de istediğini almıştır.”

Bahçeli, hiç kimsenin bu saygı duyulup takdir edilmesi gereken sansasyonel tabloyu karalamaya, fiyasko iftirasıyla izaha teşebbüs ve tevessül etmemesi gerekliliğini aktardı.

“Zillet ittifakının ve bu ittifaka sözcülük yapan odakların derin bir hayal kırıklığı eşliğinde, t’erörizmin ve ‘erör örgütlerinin arka kısmına geçip Türkiye’yi taşlamaları, gerçekleri çarpıtma densizlikleri utanç verici bir durum, ayıplı bir tutumdur” ifadelerini kullanan Bahçeli, şunları kaydetti:

“İsveç ve Finlandiya’nın N’ATO’ya üye olmalarının önünde en azından Türkiye’nin meydana koyduğu dayanıklı ve tutarlı duruş yönünden bir e’ngel kalmamıştır. Bundan sonra her N’ATO delegesi ülke ahlak ve samimiyet testinden geçecek, söz ve vaatlerine müzahir hareket edip etmedikleri yakından takip edilecektir. Bu vesileyle Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, Dışişleri Bakanımızı ve bütün diplomatlarımızı gönülden kutluyor, her birisine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir