Kategoriler
Genel

MİLLİ MUHARİP UÇAĞI

Milli Muharip Uçak amacıyla Rolls-Royce hamlesi: İyi bir noktaya gelindi
Cumhurdiğernlığı Sav’unma Sanayi Başkanı İsmail Demir katıldığı canlı yayında mühim açıklamalarda bulundu. Milli Muharip Uçak’la alakalı hususşan Demir, ‘Yerli motor gerçekleştirmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Rolls-Royce’tan ortak motor amacıyla iyi bir noktaya gelindi. Kabul edilir noktadayız.’ dedi.

Sav’unma Sanayii Başkanı İsmail Demir, CNN Türk canlı yayınına misafir oldu. Demir, ilgi çeken açıklamalarda bulundu.

Demir’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

(Rusya-Ukrayna sav’aşında teknik yönden hangi dersler çıkarıldı?) Sav’unma sanayii ve gereksinimi gösteren alan çatışmalar gündeme geldiği zaman birkaç kademeli çatışmadan hususşmak mümkün. Ter’öristle mücadeleden başlayan ter’örle mücadelede gereksinim olanlar var. İki ülke arasında olan var.

“TÜRKİYE SİHA’LARDA DÜNYADA İLK 3’TE”
* Türkiye şunların hepsini adım adım deneyim etti. Görülmeden görmeniz vu’rulmadan vu’rmanız gerekiyor. Hassas olarak yapmanız gerekiyor. Optik görmekten öte kendinizi görünmez duruma getirmeniz ve hed’efiniz sizi görmeden tesirsiz duruma getirmeniz çok geniş ölçüde teknolojik öğenin sahada olmasını gerektiren bir süreç. Bugün sahada şunları görüyoruz.

(Diğer ülkeler arasında hangi noktadayız?) Türkiye ilk 10 ülke arasında yalnız birtakım alanlarda daha önde. İnsansız sistemlerde ilk 3’te diyebiliriz. İnsansız ve otonom sistemlerde etkilenmeden sahada olmanız gerekiyor. Çok derin teknoloji gerekiyor. Bir dizi alt sistemlerdeki kabiliyetlerin olgunlaştırılması. Çeşitli radar teknolojileri… Bunların hepsi bu zincirin bir parçası.

“2022 İHRACAT HED’EFİ 4 MİLYAR DOLAR”
* (İhracat hakkında) Son 10 senenin biraz daha ötesinde 13 kat dışsatımta artış var. Önümüzdeki birkaç sene içersinde artış daha yüksek. 3 milyar doları geçtik, bu seneki hed’efimiz 4 milyar doları geçmeyi hed’efliyoruz. 2024, 2025 senelerinde katlanarak gitmesi mümkün.

* Türkiye’yi bundan sonra insanlar diğer bir şekilde hususmlandırıyor. Kabiliyetimizin olmasının yanı sıra bilinmesi çok mühim. Biz bundan sonra bilinme seviyesindeyiz. Sayın Cumhurdiğernımızın yaptığı ziyaretlerde en mühim husus maddesi Sav’unma Sanayi. Karşı taraftan büyük ilgi görüyor.

* Fuarlarda görünmenin yanısıra diğer bir düzlemde bulunduğunuz görünüyor. Türkiye’de tesislerimizi görmelerini istiyoruz. Tesislerimizi görünce meydana gelen algı çok daha farklı. Kabiliyetlerinizin yerinde görülmesi, Türkiye bundan sonra diğer şekilde hususmlandırılmaya başladı. Ürünlerimize ilgi daha da artacak. İhracat grafiğinin çok süratli artacağını öngörüyorum.

“HÜRKUŞ DÜNYADA BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR”
* İhracatta gene aklımıza gelmez… Eğitim uçağı Hürkuş’a birtakım namacıylaler ekledik… İlgi gördü ve anında dışsatımına başladık. Ülkelerin ismini vermek istemeyiz. Anlaşmalar imzkısmıyor. Birden çok ülkeden bahsediyorum. Sadece platform oluşturmanız değil, eklediğiniz sistemler de sizin mi? Bu da mühim… Bütün teknoloji sizin, akıllı mühim’matlar ve fü’zeler gene yerli yapım… Gereğinde mühim’matın gücüyle oynayacağımız sistemler…

* Dışarıdan bir şey beklediğinizde Rusya-Ukrayna sav’aşında görüyoruz. Sil’ah sistemde dışarıya bağımlı olanlarda dış ülkeler Ukrayna’ya sil’ahta harekete geçeceklerini söylediler. Bu tamamiyle bağımlılığı gösteriyor. Kabiliyet ilerletmek üstün olmak çok mühim. Türkiye bunu test etti ve biliyor.

“EN İYİ OLDUĞUMUZ ALAN İHA VE SİHA”
* Çoklu sahalarda havada, karada, denizde de kuvvetli olmanız gerekiyor. Sil’ah tedarikinde dışa bağımlı olunmaz. Merkezde şunların hepsi yerli ve millilik olgusuna götürüyor. Eğer yapmazsanız sistem bağımlı, diğersının ağzına aklına kaldığınızda son derece sorun yaşarsınız.

* Ukrayna asli teknolojilerde iyi durumdaydı. Fakat bir adım öteye taşımak husussu ile alakalı Türkiye çok iyi. Belli bir birikim var. Deney ile Türkiye bir adım öteye taşımakta daha iyi. Türkiye’nin en başarılı bulunduğu İHA, SİHA’dır, iki güdüm teknolojileridir. Üçüncü olarak ise fü’ze teknolojilerinde iyi bir teknolojiye geliyoruz.

“KİMSE KİMSEYE TEKNOLOJİSİNİ VERMEZ”
(Türkiye’nin motor üretimi hakkında) Dikkate yasenean ya da kaşınan bir husus varsa hassasiyet oluşturuyor. Sivil alanda çok geniş bir program kısmı var. Alternatif husussu ile alakalı hassasız. Motor Türkiye’nin daimi gündeme getirilen bir husus. RAhmetli Erbakan Hoca’nın motor işleri bilinir ardından namacıyla başlanmadı?

* Başlanmadı yani, sorgulamanın sebebi var mı? Biz 8 sene evvel başladık, adamların 80 sene evvel başladığı işlere… Kimse kimseye teknolojisini vermez. Belli ürünlerde öğrenme, soru sorma kabiliyetinize göre yaptığınız işlemdir. Türkiye deneyim etmiştir. Bütün süreçte ne kadar yerli sav’unma sanayimize ne kadar katkı sağlayabiliriz gibi denklemi sundu.

* Montajla öğrendiklerinizle birlikte kendiniz üstüne koyduklarınız size başlangıç veriyor. Kimse kaşıkla besler gibi ağzınıza koymuyor. Tamamen yok ya da yararsız demiyoruz ama çok kısıtlı sizin gayretiniz. Ne yaparsanız kendiniz yapacaksınız, mevcutlardan ne çıkaracağınızı iyi anlayacaksınız.

“ELİMİZDE YETERLİ SAYIDA MOTOR VAR”
* Bizin direk aldığımız motor birtakımnda Akıncı’nın motorları Ukrayna’dan alınmıştı, vardı. Belli bir sayıda elimizde var. Kendi geliştirdiğimiz motorların da çalışmaları bitti bitecek. Anka’da Bayraktar’daki motorları nasıl kendimiz yapıyorsak, bir adım daha ileri gidebiliyoruz.

* Belli güç parametreleriyle kullanabilecek noktadayız. Bizim istediğimiz civara gelmesi amacıyla biraz daha tabii vakte gereksinim var.

“J’ET MOTORLU İHA-SİHALARIMIZ OLACAK”
* Akıncı’ya yerli motorumuzu koyabiliyoruz. Bayraktar TB2 ve şu an TB3’ten bahsediyoruz. Bayraktar ilk çıkan uçanlarla şu andaki uçanlar arasında çok cid’di fark var. Dünyada Uçak gemisine inip kalkan çok çok az model var.

* Güverte uzunluğu ve kabiliyetlerine göre iniş kalkış yapabilecek, detaylı hususlarla uçaklar olması gerekiyor. Bu kavram gerçekte makul geldi. Yeni bir konsept ve yeni bir kavram tanımlayabilir miyiz, buna yeni bir kavram koyduk. Anadolu Gemimizin orijinal dizaynında 50-100 arası uçak hususşlandırılabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir