Kategoriler
Genel

MİMAR SİNAN

Osmanlı’nın en büyük sanatçılarından biri
Mimar Sinan, “ustalık eseri” Selimiye’nin inşaatı ardından karşısında oyun oynayan ufak çocuklardan birinin arkadaşına “Şu minare eğri yapılmış” dediğini duyar. Çocuğa “Göster bakalım hangi minare eğri olmuş” dediğinde, çocuk “Şu sağ taraftaki minare eğri” diye gösterir. Mimar Sinan çocuğun yanısıra ustalara talimat sunar ve


“Bize bir halat getirin” der. Sonra halatın bir ucunu minareye bağlattırır. Küçük çocuğu yanına çağırır ve şu şekilde söyler: “İşçiler şimdi halatı çekerek minareyi düzeltecekler. Minare düzelince sen de tamam diyerek bizleri uyar.” İşçiler halatı çekmeye başlar ve biraz sonra ufak çocuk, “Tamam düzeldi!” diye bağırır. Mimar Sinan çocuğa “Şimdi tamamiyle düzeldi mi?” diye sorunca, çocuk da “Evet düzeldi, şimdi daha güzel oldu, bak” diye yanıt sunar. Ustalar bu olaya mana veremez. Bunun üstüne Mimar Sinan’ın ustalara söylediği şey niçin Osmanlı’nın en büyük mimarı olduğunu ufak bir detayla ispatlar niteliktedir:

“Bu ufak çocuğun kafasındaki minarenin eğriliğini düzeltmeseydik, çocuk caminin yanısıran her geçerken güzelliğini göremezdi. Kafasındaki minarenin eğriliğine takılırdı. Önlem alınmazsa, dedikodular aslı astarı olmasa bile iz bırakırlar. Böylece caminin adı da eğri minareli cami olarak yayılırdı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir