Kategoriler
Genel

MİR İDA ilk kez

Yeni sil’ahlı insansız deniz aracı MİR sürü vazifeye katıldı
Cumhurdiğernlığı Sav’unma Sanayii Başkanlığı (SSB) sayılı ülkenin üstünde çalıştığı sürü insansız deniz araçları (İDA) projesinde yeni bir adıma geçti. Sürü İDA ailesinin yeni delegesi MİR İDA ilk kez kendini gösterirken, ALBATROS-S İDA’larla beraber vazife icra etti. Projeye dair son gelişmeleri Cumhurdiğernlığı Sav’unma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir açıkladı.

 


Sav’unma Sanayii Başkanlığından (SSB) oluşturulan bildirime göre, Başkanlık, sayılı ülkenin üstünde çalıştığı Sürü İDA projesinde yeni bir adıma geçti.

SSB yönünden başlatılan ve ASELSAN ile alt yüklenicisi KOBİ’lerce yürütülen İDA projesinde de çalışmalar sürüyor. ALBATROS-S Sürü İDA’dan sonra “ailenin yeni ve daha büyük delegesi” MİR İDA ASELSAN-Sefine Tersanesi iş birliğinde geliştirildi. İki İDA ilk kez beraber vazife yaptı.

Açıklamada, görüşlerine yer verdiği Demir, projeyle insansız deniz araçlarının sürü durumunda değişik formasyonlar ve vazifelerle kullanılmasını amaçladıklarını belirterek, bu kapsamda Sürü İDA’lara yeni yetenekler kazandırmaya devam ettiklerini bildirdi.

İnsansız deniz araçlarını birkaç ayrı koldan geliştirmeye devam ettiklerini ifade eden Demir, şu verileri verdi:
“Tıpkı İnsansız Hava Araçlarında (İHA) yaptığımız gibi, İDA’ların da sürü durumunda hareket ettiği projemize de bütün hızımızla devam ediyoruz. Bilindiği üzere daha evvel Sürü İDA projemizde ALBATROS-S İDA’larla 4’lü sürü denemesi yapmıştık. Bu sürünün daha da gelişmesi ve daha karmaşık yetenekleri içermesi amacıyla var gücümüzle çalışıyoruz. Sürümüze yeni ve daha büyük güç olarak MİR İDA’yı ekledik. MİR İDA, mühim yararlı yük taşımak ve ülkemiz amacıyla mühim bir yeteneki sahada göstermek amacıyla yürüttüğümüz diğer bir proje içersinde geliştiriliyor. Sürü projemizde, sürü mimarisine yeni yetenek olarak birbirinden değişik İDA’ların sürüye katılabilmesini ekledik. İki değişik boy ve yetenekte İDA ile sahada denemesini başarılı şekilde gerçekleştirdik. İDA sürümüzü ALBATROS-S ve MİR İDA’lardan oluşturduk. Geliştirilen altyapı, rastgele bir İDA’nın sürü öğeyi olarak eklenmesine ya da sürüden ayrılmasına imkân sağlıyor.

Çalışmalar kapsamında bölgesel farkındalık, seyir ve algılama teknolojileri üstünde çeşitli faaliyetler icra ediliyor. Farklı sensörlerden alınan verilerle otomatik engel/nesne algılanması ve hareketli manevra yapılabiliyor. Geliştirilmiş algoritmalarla yadım geçirilen teknoloji yardımıyla İDA’lararası vazife paylaşımı icra ediliyor. Sürü yetenekli İDA’larımız, yerli ve milli orjinal haberleşme sistemi, denetim sistemi, çoklu ve yedekli haberleşme sistem mimarisi, GNSS karıştırması altında vazifeye devam edebilme gibi yeteneklere sahip. Dünyada sayılı ülkenin üstünde çalıştığı böylesine bir projede emeği geçtiğimiz herkesi kutlama ediyorum. İnanıyorum ki İDA’lar, sürü durumunda Mavi Vatan’ın korunmasında mühim operasyonel yetenekler sunacak. Projede değişik vazife ve formasyonların denenmekte bulunduğu ikinci adım faaliyetlerine devam edeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir