Kategoriler
Genel

MİSAFİRPERVER

Misafirperver bir sahabi vardı. Hanımı ise her gün kocasının yanısıra birkaç konukle gelmesine tahammül edemez ve kocasına: -Sen her gün birkaç konukle geliyorsun, gelen konukler, çocuklarımızın rızıklarını yiyorlar, der. Kocası, aldırış etmez eve gelir iken her gün yanısıra birkaç konuk getirmekte devam eder. Kadın sahabi dayanamayıp, gider hali Resûlullah’a:: -Ya resûlallah! Kocam her akşam eve birkaç konuk getiriyor, böylelikle de kocamın kazandıkları hep konuklere gidiyor. Bir gün hastalanıverse, açlıktan ölmekten korkarım, der.. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bayanın kocasını, huzuruna çağırtır, hali birde ondan dinler. Sahabi: -Ben konuksiz edemem! Soframda konuk olması, bana neş’e ve bereket veriyor, der.

Bu sefer Peygamberimiz (s.a.v.) bayana, bundan sonra çok değil, bir konuke razı olup olmadığını sordu. Kadın buna da razı olmayarak: -Ben çocuklarımın rızkını başkalarının yemesine rıza gösteremem, der. Adam hiç olmazsa bir konukde ısrar edince; bayan boşanmaktansa, bir konuke razı olur. Ancak o akşam üzeri beyinin, gene eve iki konukle yaklaştığını gördü. Kadın sinirlenmişti, içi rahat değildi. Yemek hazırlamak amacıyla mutfağa girdi, üç kişilik yemek hazırlayıp tepsiyi kocasına verdi. Biraz sonra da, konuklerden birinin çıkıp gittiğini gördü. Hazırlanan yemeklerden biri yenmemişti. Kadın kocasına: -Misafirin biri neden yemek yemeden çıkıp gitti? diye sorar.


Adam, ikinci konukin farkında değildir: -Sen hangi konukden bahsediyorsun. Ben bir konukle geldim, o da içerde işte, diye yanıt verdi. Kadın çok iyi görmüştü. Misafirin birisi yemek yemeden çıkmıştı. Bu münakaşanın amacıyladen çıkamayacaklarını anlayan karı-koca, anında Efendimiz Hazretlerine müracaata gittiler ve hali anlattılar… Onları dinleyen Peygamber Efendimiz şu şekilde buyurdu: -Evet! Eve iki konuk gelmişti. Ancak bunlardan birisi hakiki insan değil, insan sûretine giren rızıktı.

Tanrı (c.c.) hanımını akıllandırmak amacıyla rızkı insan kılığına sokmuştu. Hanımın ise, gene konukler amacıyla bir oran rızkı gözden çıkarıp hazırladı, ama o rızık, eksilmedi. Şunu iyi bilesiniz ki, her konuk kendi rızkı ile gelir. Ve kimse, kimsenin rızkını yiyemez, eksiltemez… Hatta konuk, bir evin bereketini artırır ve o evin rızkında artma olur, buyurdular. Tabiî ki bayan, bu hadiseden sonra itiraz edecek halde değildi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir