Kategoriler
Genel

MMU

Milli Muharip Uçak programı amacıyla karar verildi! İşte merkezin kurulacağı kent
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TUSAŞ’ın yürüttüğü en mühim projelerden birinin Türkiye amacıyla son derece kri’tik ehemmiyet taşıyan Milli Muharip Uçak Projesi olduğunu belirterek, ‘TUSAŞ burada kuracağı Ar-Ge merkeziyle Milli Muharip Uçak Projesi’nin dizayn ve program çalışmalarını Antalya’da yürütecek.’ dedi.
Antalya’da görüşmelerini devam ettiren Varank, TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan ile protokol üyeleri, Antalya Teknokent Ar-Ge 5 Binası Ofisi ve TUSAŞ Milli Muharip Uçak Ar-Ge ofisinin açılışını gerçekleştirdi. Varank, açılışta yaptığı hususşmada, Antalya’yı tarımın, turizmin, güneşin yanısıra teknolojinin de merkezlerinden birini gerçekleştirmek istediklerini söyledi.

Bu yolda mühim adımlar attıklarını, TUSAŞ’ın burayı bir merkez olarak kullanacağını ifade eden Varank, TUSAŞ Milli Muharip Uçağı’nın programlarının Antalya’da yapılacağını bildirdi. Konuşmaların sonrası beraberindekilerle kurdele kese’rek büroların açılışını yapan Varank, sonrası toplantı salonuna geçerek Antalya Teknokent ve TUSAŞ arasında yapılan “Milli Muharip Uçak Ar-Ge ve Tasarım Merkezi Alan Tahsisi İmza Töreni”ne katıldı.

TUSAŞ’ın sav’unma sanayinde Türkiye’nin gözbebeği kurumlarından biri olduğunu izah eden Varank, şunları kaydetti:

“Hürkuş’tan Atak helikopterine, Aksungur’dan Gökbey’e sav’unma sanayi, uzay ve havacılık bölümünde bütün dünyanın hususştuğu başarılı işlerde TUSAŞ’ın imzası var. TUSAŞ’ın yürüttüğü en mühim projelerden biri de ülkemiz amacıyla son derece kritik bir husus olan Milli Muharip Uçak Projesi. İmzalanacak sözleşmeyle bu projenin bir ayağı Antalya’ya taşınıyor. TUSAŞ burada kuracağı Ar-Ge merkeziyle Milli Muharip Uçak Projesi’nin dizayn ve program çalışmalarını Antalya’da yürütecek.”

– “MİLLİ MUHARİP UÇAK PROJESİ ANTALYA’MIZDAN İRTİFA KAZANACAK”
Antalya’nın iklimiyle turizmiyle sosyal imkanlarıyla Türkiye’nin en güzel kentlerinden biri olduğunu altını çizen Varank, kentin bu özelliklerini ülkenin Ar-Ge ekosistemini sağlamlaştırmak amacıyla de kullanacaklarını aktardı.

Başta Avrupa olmak üzere çoğu ülkeden mühendisin bu projede çalışmak amacıyla Türkiye’ye geleceğini izah eden Varank, Teknokentler Performans endeksine göre Türkiye’nin en başarılı sekizinci teknokentinin Antalya Teknokent olduğunu v’urguladı.

Varank, 365 bin metrekarelik alanda yüzde 100 doluluk oranıyla 162 firmaya ev sahipliği yapan teknokentte bugüne kadar 800 Ar-Ge projesinin tamamlandığını, iki yüzden çok projenin yürütülmeye devam ettiğini bildirdi.

Antalya Teknokent’in TUSAŞ’a güç katacağını izah eden Varank, “Milli Muharip Uçak Projesi inşallah Antalya’mızdan irtifa kazanacak. Antalya Teknokent ve TUSAŞ arasındaki numune işbirliğinin Türkiye’ye hayırlı olmasını diliyorum. Burada oluşacak başarı modelinin yeni projelere kapı aralamasını temenni ediyorum.” diye hususştu.

Varank, Antalya’yı yalnızca güneşin, sağlığın, turizmin, tarımın değil, teknolojinin de bir merkezi yapacaklarını ifade etti.

– 400 MÜHENDİS İSTİHDAM EDİLECEK
TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil de Antalya’nın İstanbul’dan sonra en çok vatandışı bağlantısı olan kent olduğunu, bilim insanlarının da kente yaklaştığını söyledi.

Üniversitedeki genç mühendisleri işe alacaklarını, 8 bireyin çalışmaya başladığını izah eden Kotil, vatan dışından da deneyimli eksper mühendis ve bilim adamlarını getireceklerini aktardı.

Öncelikli olarak 80 bireyin istihdamını sağladıklarını belirten Kotil, protokolünü imzaladıklarını, yeni binayla beraber Antalya’da 400 mühendisin istihdam edileceğini v’urguladı.

Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan da kentin sağlık, turizm, tarım merkezi olduğunu yalnız bundan ileri hed’eflerinde burayı program merkezi durumuna getirmenin yer aldığını ifade etti.

Konuşmaların sonrası Bakan Varank, Kotil ve Rektör Özkan, protokolü imzaladı. Varank, teknokentteki kuluçka adımında olan projeleri inceledi, mühendislerden bilgi aldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir