Kategoriler
Genel

MONTRÖ SÖZLEŞMESİ

Türkiye’den ‘Montrö Sözleşmesi’ açıklaması: Bu husus gayet açık ve net
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya ve Ukrayna arasında muhabere durumunun hukuken kabul edilmesi durumunde Montrö uyu’şması bağlamında boğazlardan muhabere gemilerinin geçişinin yas’aklanacağını yalnız gene uyu’şma uyarınca Rus gemilerinin kendi ülkelerindeki üslerine dönmek amacıyla boğazları kullanmasının en’gellenemeyeceğini söyledi.

Rusya’nın Ukrayna’ya dün sabah başlattığı as’keri müdahalesinin ardından, Ukrayna Türkiye’den boğazları Rusya’ya kapatmasını istedi.

Hürriyet Gazetesi’nde yer alan açıklamalarında Bakan Çavuşoğlu “Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi’nin, Boğazlar’ın Rus muhabere gemilerine kapatılması isteği” ile alakalı bir soru üzerine, “Ukrayna resmi bir talepte bulundu. Montrö Antlaşması’nın maddeleri gayet açık ve net. Bugüne kadar Türkiye Montrö Antlaşması’nı tereddütsüz her sef’erinde uygulamıştır… Boğazlar’dan muhabere gemilerinin geçişini Türkiye durdurabilir” dedi ve ekledi:

“Ama Montrö Sözleşmesi’nde ilaveten bir şey var. Burada muhabereın yönü olan ülkelerin gemilerinin kendi üslerine dönme isteği olursa, o vakit ona izin verilmesi gerekiyor. Uzmanlarımız bir kere muhabere durumu var mı, onu çalışıyor. Sav’aş durumunu hukuken kabul edersek bu proses başlayacak. İkincisi, muhabere durumunu kabul edersek, Montrö bağlamında muhabere gemilerinin geçişini yasaklayacağız.”

Haberde, yalnız yas’aklansa da Rusların bu tür bir hakkının olduğunu kaydeden Bakan Çavuşoğlu, “Sözleşme yapılırken, Rusya kendisince madde koydurmuş. 19., 20. ve 21. Madde bunları düzenliyor. En sonucunda diyor ki, kıyıdaş ülkenin gemisi kendi üssüne dönme isteğiyle geçmek isterse buna izin verilir. Tabii bu da Türkiye’nin Rusya’nın hü’cumunu bir “muhabere olarak” nitelemesini gerektiriyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir