Kategoriler
Genel

MUCİZE BİTKİ

K’ansere iyi geliyor! Mucize bitkinin turşusunu yaptılar
Hakkari’de 3 dost, k’anser hastalığına iyi geldiği belirleme edilen uçkun bitkisinin turşusunu yaptı.
Hakkari’de 3 dost, k’anser hastalığına iyi geldiği belirleme edilen uçkun bitkisinin turşusunu yaptı.

Hakkari ve ilçelerindeki yüksek dağların yamacında yetişen ve bölümde ‘yayla muzu’ olarak tanınan uçkun bitkisinin turşusu yapıldı. Şemdinli eyaletinde yaşam sürdüren Bekir, Hamit ve Cemal Uysal adlı 3 dost, ilkbahar aylarında Şemdinli ve Yüksekova’da topladıkları uçkunlardan turşu yaptı. 3 dostın Yüksekova Cengiz Topel Caddesi üstünde satışa sundukları uçkun turşusu, vatandaşlar yönünden yoğun ilgi gördü.

Dağlarda kendi kendine yetişen bitkilerin değerlendirilmesi gerekliliğini ifade eden Bekir Uysal, “İlkbahar aylarında bölgemizde uçkun bitkisi çok var. Bu da memleketimizin vazgeçilmez bir tadıdır. Hemen anında bütün yüksek dağlarımızda yetişiyor. Vatandaşlarımız topladıkları uçkunları aynı günde tüketmek mecburiyetinde kalıyordu. Tüketmezlerse ellerinde çürüyor. Biz de 3 dost bir araya gelip uçkunlar ziyan olmasın diye turşuya dönüştürmek istedik. Turşusunu yapıp vatandaşımıza sunmaya başladık. Bu turşuda deva var. Bu uçkunları yalnızca biz toplamadık, vatandaşlardan da satın aldık. Şükürler olsun başardık. Şu an uçkun turşusunu satışa sunduk ve baya da yoğun bir ilgi var” dedi.

”Artık devalı otu her mevsim yiyebiliriz”
Dağlardaki devanın turşu durumunda pazara sunulmasından mutlu olduğunu ifade eden Gökhan Tire ise “Özellikle natural şeylerin memleketimizde satılması bizi hayli memnun etti. İnsanlarımızın bu devalı otlardan faydalanmaları çok güzel. Sağ olsun dostlar yenilikçi bir özveri ile güzel bir şey yapmışlar. Dağlarda topladıkları uçkunları turşu durumuna getirmişler. Biz de şu an bu devalı turşuyu alıyoruz. Çünkü uçkun her şekilde insan bedeni amacıyla iyi yaklaştığını biliyoruz. Biz de diyoruz bundan sonra bu tür faaliyetlerin devamı gelsin. Çünkü dağlarımızda güzellikler fışkırıyor. Arkadaşları da kutlama ediyorum. Güzel bir yere değinip faydalanmak bakımından uçkun turşusunu yapmaları güzel olmuş” diye söyledi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir