Kategoriler
Genel

MÜJDELİ HABER

Kotil’den müjdeli haber: Bir yetenek daha millileştirildi
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), hava aracı malzeme testlerinde suni zeka esaslı bir yeteneki daha millileştirdi. TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, ‘Şirketimizin Amerika’da belirleme edilen bürosundaki mühendislerimiz ve bölümünde eksper akademisyenler ile ortak çalışma meyvelerini verdi. Bir yeteneki daha millileştirmiş bulunuyoruz’ dedi.

Şirketten oluşturulan bildirime göre, TUSAŞ, ABD’de belirleme edilen Turkish Aerospace USA büroyu ve dünyanın önde gelen üniversitelerinden akademisyenlerin de dahil bulunduğu uluslararası bilimsel çalışma gerçekleştirdi.

“Dijital İkiz” teknolojisini de döneme alacak şirket, test aşamaları başladığı anda ürünün sanal ortamda geliştirilen ikizinin de testini başlatacak. Yapay zeka ile test adımını kısaltmayı başaran TUSAŞ, bu sayede sanal ortamda tasarlayacağı aynı parçadan test verisi toplayacak. Buradan elde edilen test bilgileri sonucunda hangi alanların ne kadar yorulacağı daha eskiden belirleme edilebilecek. Parçanın dayanım ömrü de böylelikle bilinecek.
TUSAŞ, böylelikle yorulma testlerini yüzde 70 azaltabilecek. Zaman tasarrufunun yanı sıra insan kaynağının etkin kullanımı sağlanacak, testler sırasında meydana çıkan hurda malzeme seviyesi düşürülecek ve test sırasında meydana gelen enerji kullanımı azaltılacak.

Konuya dair değerlendirmelerde belirleme edilen TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, “Hava araçlarımızın dünya standartlarında ve yarının teknolojileri ile geliştirilmesine yönelik çalışmalarımız süratle devam ediyor. Şirketimizin ABD’de belirleme edilen bürosundaki mühendislerimiz ve bölümünde eksper akademisyenler ile ortak çalışma meyvelerini verdi. Bir yeteneki daha millileştirmiş bulunuyoruz ve bunu ülkemizin saygın üniversitelerinden TOBB Üniversitesi ile de doğruladık. Daha ileri teknolojilerin de kullanılmasına yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Ülkemizin havacılık ekosistemine katkı sağlayacak ilerlemelere imza atan herkese teşekkür ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir