Kategoriler
Genel

müjdeyi duyurdu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Zonguldak ile Kilimli ilçesini bölünmüş yol standardında birbirine bağlayan projeyle 40 dakikada geçilen güzergahın gezi süresinin 5 dakikaya indiğini açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Türkiye’nin önemli sanayi tesislerinin yer aldığı Zonguldak’ın, kara, deniz, demir yolu ulaşım modlarını buluşturan Batı Karadeniz’in ihracat kapısı konumunda bulunduğu belirtildi. Şehrin, bölgeyi İç Anadolu ve Marmara’ya bağlaması bakımından stratejik öneme haiz olduğuna işaret edilen açıklamada, bölgede doğu-batı yönünde ulaşım elde eden Zonguldak-Amasra-Kurucaşile-Cide yolunun bununla birlikte uluslararası ulaşım akslarındaki Karadeniz Sahil Yolu’nun da bir kısmınü oluşturduğu vurgulandı.

Açıklamada, yolun Zonguldak ile Kilimli, Hisarönü, Saltukova ilçe ve beldelerinin bağlandığı sahil şeridinde yoğun nüfuslu yerleşimler, sanayi tesisleri, Filyos serbest Bölgesi yer alırken güzergahtaki trafiğin düzenlenmesinin örutubet arz ettiği kaydedildi. Yol 4,5 kilometre kısaldı
11. Kalkınma Planı kapsamında Filyos Limanı’na da ulaşım sağlayacak şekilde projelendirilen 34 kilometre uzunluğundaki Zonguldak-Kilimli yolunun 6,5 kilometrelik kesiminin, bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol standardında tamamlanarak hizmete sunulduğu belirtilen açıklamada, “Açılışı yapılan kesimde tamamı çift tüplü inşa edilen 1546 metre Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı-1 Tüneli, 337 metre Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı-2 Tüneli, 237 metre Uzunkum Tüneli ve 382 metre Aslankayası Tüneli olmak üzere toplam 2502 metre tünel imalatı ile toplam uzunlukları 457 metre olan Karaelmas-1 ve Uzunkum Köprülü kavşakları bulunuyor.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, proje ile yerleşim alanlarından geçen transit trafiğin şehir dışına alınarak bölgedeki ulaşımın düzenlenmesinin amaçlandığı vurgulanırken, “Ağır sanayisi olan Zonguldak ile Kilimli’yi birbirine bağlayan yolun fiziki ve geometrik standartları yükseltilerek trafik hacmi rahatlatılırken, yolda inşa edilen tüneller ve bağlantı yollarıyla hızlı, konforlu ve güvenli ulaşım tesis edildi.” değerlendirmesi yapıldı. Projenin tamamlanmasıyla Zonguldak ile Kilimli ilçesini bölünmüş yol standardında birbirine bağlayan güzergahın 4,5 kilometre kısaldığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“40 dakikada geçilen güzergah 35 dakika kısaltılarak seyahat süresi 5 dakikaya indirildi. Zonguldak-Kilimli kesimi ile zamandan 135 milyon lira, akaryakıttan 20,2 milyon lira olmak üzere senelik toplam 155,2 milyon lira tasarruf elde edilecek, karbon salınımı 4225 ton azaltılacak. Ek olarak projenin tamamının hizmete sunulmasıyla Filyos Limanı’na yüksek standartlı erişim imkanı tesis edilecek. Batı Karadeniz Sahil Yolu projesinin önemli bir kısmınü oluşturan güzergah ile Sinop, Bartın ve Zonguldak illerinin Düzce, Sakarya, Kocaeli ve İstanbul’a ulaşım kolaylaşacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir