Kategoriler
Genel

MÜJDEYİ VERDİ

Bakan Murat Kurum müjdeyi verdi! 81 ilde başlayacak
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, ‘İnşallah önümüzdeki ay itibarıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın ulusimize müjdeleyeceği Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini 81 ilimizde başlatıyor olacağız. Bugüne kadar TOKİ Başkanlığımız eliyle 1 milyon 100 bin konutu yaptık ve vatandaşlarımıza teslim ettik. Dünyada, eşi aynısı olmayan bir projedir. Hiçbir ülke 20 senede vatandaşına 1 milyon 100 bin konut yapıp da teslim edememiştir. Türkiye, Sayın Cumhurbaşkanımızın özcülüğünde bunun en mühim örneğini göstermiştir. Vatandaşlarımızdan gelen talep tarafında da Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini önümüzdeki ay itibarıyla açıklayacağız.’ ifadelerini kullandı.


Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, ‘İnşallah önümüzdeki ay itibarıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın ulusimize müjdeleyeceği Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini 81 ilimizde başlatıyor olacağız. Bugüne kadar TOKİ Başkanlığımız eliyle 1 milyon 100 bin konutu yaptık ve vatandaşlarımıza teslim ettik. Dünyada, eşi aynısı olmayan bir projedir. Hiçbir ülke 20 senede vatandaşına 1 milyon 100 bin konut yapıp da teslim edememiştir. Türkiye, Sayın Cumhurbaşkanımızın özcülüğünde bunun en mühim örneğini göstermiştir. Vatandaşlarımızdan gelen talep tarafında da Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini önümüzdeki ay itibarıyla açıklayacağız.’ dedi.

Kurum, Pursaklar’da “TÜRK-İŞ 70. Yıl Hatıra Ormanı İlk Fidan Dikim Töreni”ne katıldı.

Seğmenlerin gösterisini izleyen Kurum, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ve törene katılan heyet, kütüğe plaket çaktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adına hazırlanan plaket ise Soma’daki maden faciasında hayatını kaybeden Ahmet Soluk’un eşi Eda Soluk yönünden çakıldı.

Kurum, törende yaptığı açıklamada, 980 bin metrekarelik alanda 70 bin fidan dikileceğini söyledi.


Buranın, ileride ağaçların gölgesinde dinlenilip, eğlenilebilecek bir alan olacağını dile getiren Kurum, “Yaptığımız bu iş gerçekte ecdadımızın bize emanet ettiği şehirleri, daha yeşil ve güzel duruma getirebilmek adına mücadelenin bir parçasıdır. Soma’da şehit olan kardeşimizin eşi ile beraber toprağa sunduğumuz bu fidanlar, inşallah seneler sonra çocuklarımızın, ileriki nesillerimizin yapraklarının gölgesinde dinlenip, huzurla zaman geçirebileceği alanlara dönüşecek.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın özcülüğünde çok mühim mücadele verdiklerini izah eden Kurum, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Türkiye’nin anında anında her yerinde yeşil alanlarımızın miktarını ve miktarını artırıyoruz. Bu çerçevede diktiğimiz fidanlarla, koruma alanlarının miktarını artırmakla beraber Avrupa’da birinci, dünyada ikinci ülke konumundayız. Bu çok mühim bir duruştur. Çevreye ne kadar sevdalı bir lidere sahip olduğumuzu da gerçekte bu tablo net bir şekilde meydana koymaktadır.

Ankara amacıyla dört sene evvel bir amaç meydana koyduk. Sayın Cumhurbaşkanımız 81 ilimizde 81 milyon metrekare ulus bahçesi amaçini meydana koydu ve Ankara’mıza da 23 adet ulus bahçesi yapıyoruz. Bu çerçevede 8 ulus bahçemizi tamamladık ve ulusimizin hizmetine sunduk. İnşallah, diğerlerini de 2023 itibarıyla tamamlayarak, vatandaşlarımızın hizmetine sunuyor olacağız.”

Kurum, iklim değişikliğinin dünyanın derinden etkilendiği bir proses olduğunun altını çizerek, sel, deprem, yangın, kuraklık gibi a’fetlerin Türkiye’de bundan sonra adedinin ve şiddetinin arttığını belirtti.

Bu çerçevede yeşil alanların artırılmasının büyük ehemmiyet taşıdığına işaret eden Kurum, “Son dört senelik proseste Ankara’nın yüz ölçümü kadar bir kısmı, ki Türkiye’de yüzde 11,7’ye tekabül ediyor, korunan alan durumuna getirdik. Bunun miktarını artırıyoruz. Korunması lüzumen bütün alanlara dair de bu çalışmalarımızı yürütüyoruz. Amacımız, Sayın Cumhurbaşkanımızın özcülüğünde yemyeşil ve masmavi bir Türkiye’yi ileriki nesillerimize emanet etmektir.” dedi.

Bakan Kurum, Hazinenin mülkiyetindeki 90 milyon metrekarelik kısmı ağaçlandırılması amacıyla belediyelere, valiliklere, odalara, sendikalara tahsis ettiklerini anlatarak, bu çerçevede ağaçlandırma hareketlerini daha süratli duruma getirdiklerini bildirdi.

Bu mücadelenin bilhassa çocuklar amacıyla olduğunu altını çizen Kurum, etkinlikte emeği geçtiğimiz herkese teşekkür etti.

“Kira öder gibi taksitlerini ödemek amacıyla ev sahibi olunabilecek”
Bakan Kurum, bir gazetecinin, “Sosyal konut projeleriyle alakalı bir açıklama yaptınız ve müjdeyi de Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vereceğini söylediniz. Dar gelirli vatandaşlara yönelik de bir açıklamanız oldu. Buna dair değerlendirmeniz nedir?” sorusu üzerine, “İnşallah önümüzdeki ay itibarıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın ulusimize müjdeleyeceği Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini 81 ilimizde başlatıyor olacağız.” dedi.

Sosyal konutların amacıylade, cami, okul, yeşil alanların olacağını ifade eden Kurum, “Aslında medeniyetimizin bize tanım ettiği şehirleşme modelini, 81 ilimizde süregelen bir şekilde sürdürüyor olacağız.” diye konuştu.

Kurum, “Bugüne kadar TOKİ Başkanlığımız eliyle 1 milyon 100 bin konutu yaptık ve vatandaşlarımıza teslim ettik. Dünyada, eşi aynısı olmayan bir projedir. Hiçbir ülke 20 senede vatandaşına 1 milyon 100 bin konut yapıp da teslim edememiştir. Türkiye, Sayın Cumhurbaşkanımızın özcülüğünde bunun en mühim örneğini göstermiştir. Vatandaşlarımızdan gelen talep tarafında da Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini önümüzdeki ay itibarıyla açıklayacağız.Gerek altyapılı arsa ile lüzum yapacağımız sosyal konutlarla lüzumse şehirlerimizde istihdamı, yatırımı artıracak endüstri alanlarıyla beraber bu projeyi müjdeleyeceğiz, Sayın Cumhurbaşkanımız paylaşacak. Vatandaşlarımız da kira öder gibi taksitlerini ödemek amacıyla ev sahibi olabilecek.” dedi.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay da konfederasyonlarının kuruluşundan bu yana 70 sene geçtiğini belirterek, aşağı yukarı 5 milyonluk bir aile olduklarını söyledi.

“Bu ülke amacıyla her gün 4 emniyet görevlisi can verirken 4 işçi de iş kazasında, iş cinayetlerinde can vermeye devam ediyor. En büyük temennimiz, bunları sıfır noktasına çekmektir.” diyen Atalay, bütün şehitlere Allah’tan rAhmet diledi.

Atalay, bugün ağaç dikimi oluşturulan yerin bundan 10 sene sonra yurttaşların hizmet alabileceği piknik kısmı olacağını ifade etti. Atalay, kendisinden sonra yönetimde olacak olan sendika temsilcilerine seslenerek, “Sendikamızın 80. sene dönümünde 80 bin, 90. senedönümünde 90 bin ağaç dikilmesini vasiyet ediyorum. Bunun bu şekilde devam etmesini istiyorum.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir