Kategoriler
Genel

MÜTHİŞ FIRSAT

Türkiye’de yükselen konut fiyatları vatandaşı sitem ettirirken iktidar yeni bir paket açmaya hazırlanıyor. AK Parti’nin açıkladığı her yeni ekonomi modeli ev fiyatlarında yeni rekorlar getirdi. Uygulanan ekonomi yöntemi ev fiyatlarını astronomik boyutlara taşırken Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) yeni bir projeye başlayacaklarını duyurdu. Yapılan açıklamaya öçre TOKİ 20 yıl vadeyle dar gelirlilere 81 il kapsamında sosyal konut üretimi gerçekleştirip satmayı planlıyıor.

12 ay içerisinde Türkiye’de ev fiyatlarında yüzde 150 artış gerçekleşti. Türkiye’de yaşanan barınma krizine TOKİ yetişemiyor. Ev fiyatlarındaki fahiş artışlar vatandaşın ev sahibi olmayı hayal noktasına taşırken kiralar bile ödenememe noktasına geldi. Orta ve alt gelir grubuna mensup vatandaşların ev alması her geçen gün imkansız hale gelirken Hükümet bu sıkıntının bedelin oy kaybı yaşayarak ödüyor. Son seçim anketlerine göre çok büyük oranda oy kaybına uğrarken iktidar seçimlere yaklaşırken bu konuda yeni bir adım atmaya hazırlanıyor.

TOKİ YENİ BİR EV KAMPANYASINA HAZIRLANIYOR

TOKİ bu ay yeni bir kampanya başlatma kararı aldı. 2019 yılında dar gelirliler için 50 bin konut kampanyası başlatan TOKİ, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından detayları açıklanacak şekilde yeni bir kampanya yapacağını duyurdu

Evi olmayan ve belirlenecek seviyenin altında geliri olan kişilerin başvurabileceği TOKİ sosyal konut projesi için 81 ilde başvuru yapılabilecek. 20 yıla varan vadelerle satılacak konutların ev sahipleri kura çekimi ile belirlenecek. Geçmişti emekliler, şehit ve gazi yakınları için ayrılan kotaya yeni evlenecekler de eklenecek.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum dün yaptığı açıklamada konuyla ilgili olarak, “Önümüzdeki ay itibariyle, cumhurbaşkanımızın milletimize müjdeleyeceği, cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini 81 ilimizde başlatıyor olacağız” dedi.

Öte yandan, Hazine arazilerinin uygun ödeme koşulları ile ev yapımı için satılması da gündemde. Altyapısı hazır arsaların satışının hiç evi olmayanlara yapılması planlanıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir