Kategoriler
Genel

MÜTHİŞ GELİŞME !

Müthiş gelişme! TOGG’a yerli rakip geliyor
Geçtiğimiz sene Honda’nın Gebze’deki kapanan üretim tesislerini satın alan HABAŞ, yerli otomobil üretimi amacıyla hazırlıkları tamamladı.
Geçtiğimiz senenin Eylül ayında Honda ilk evvel ülkemizdeki Civic üretimini durdurdu. Sonrasında 25 senedir üretim yaptığı Gebze’deki bütün fabrika ve başka tesislerini sattı. Ancak bu hali fırsata çeviren HABAŞ adlı firma yerli otomobil üretmek amacıyla bu tesisleri satın aldı.

HABAŞ yerli otomobil üretmek amacıyla hazırlıkları tamamladı!
ShiftDelete.Net’in haberine göre yerli otomobil üretimi amacıyla kolları sıvayan HABAŞ, aldığı tesislerle beraber gerçekte otomotiv sektörüne ilk direkt yatırım yaptı. Geçtiğimiz 70 sene ortamında tibbi-endüstriyel gaz, elektrik, çelik, tüp ve ağır makine sektörleri ile LNG/CNG tarzı natural gazlar ve LPG dağıtıcısı olarak karşımıza çıkıyordu. Dolayısıyla çok köklü bir şirket bulunduğunu belirtelim.

Honda’nın fabrikasını ilk aldığında ise pek çok şahıs bu tesisleri kendi gereksinimleri tarafında değişime sokacağını söylüyordu. Ancak HABAŞ’ın planının yerli vasıta üretmek bulunduğu meydana çıktı. Tabii şimdilik pek çok ayrıntı bilinmiyor. Ancak son aşamaya gelindiği bilgi kapasitesi paylaşıldı.

HABAŞ’ın eski Honda tesislerindeki dönüşüm süreci tamamlandı. Hem de belirtilene göre hibrit vasıta üretmek amacıyla lüzumlu hazırlıklar da gene bu dönemde gerçekleştirildi. Bu noktada şirketin ileriki takvimini açıklaması bekleniyor.

Ancak herkezin bildiği kadarıyla asıl plan, elektrik ve samimi yanmalı olacak şekilde 2 motoru tespit edilen bir hibrit otomobil üretmek. Zira bunun amacıyla lüzumlu ekipmanları da gene Honda’nın İngiltere’deki kapanan fabrikasından temin ettiği biliniyor.

Tüm bunları göz önüne alırsak, HABAŞ’tan önümüzdeki dönemde bir prototip vasıta tanıtımı yapmasını bekliyoruz. Eğer halihazırda bu tür bir çalışmaları varsa, seri üretime kısa sürede geçebilecekleri ve Togg’u süratli bir şekilde yakalayacakları söyleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir