Kategoriler
Genel

MÜTHİŞ GELİŞME !

Yerli elektrikli traktörde müthiş gelişme! Resmen başlıyor
“ZY Teknoloji” tarafından tasarlanan yerli elektrikli traktör modelleri önümüzdeki sene seri üretime başlıyor.

Geçtiğimiz Ocak Ayı ayında, yerli elektrikli traktör amacıyla imal edilen prototiplerin 39 değişik alanda oluşturulan testlerden başarılı not aldığı ve seri üretime geçilmesi tarafında adım atılacağı söylendi. Zaman ortamında birtakım olumsuzluklar nedeniyle projenin iptal edildiği tarafındaki iddialar gündeme geldi. Ancak bugün oluşturulan yeni paylaşımla beraber akıllardaki soru işaretleri kalktı.

Yerli elektrikli traktör seri üretime hazır!
Önder Yol ve Ziraat Girişim Sermayesi ortaklığında kurulan ZY Teknoloji tarafından üretilecek olan yerli elektrikli traktörün değişik kasa tiplerine sahip 2 modeli bulunuyor. Dünyadaki başka samimi yanmalı ve hibrit motorlu rakiplerinden ayrılan asıl özelliği ise tıpkı Togg’da bulunduğu gibi tamamiyle elektrikli olması.
Aracın özelliklerine baktığımızda Zy tarafından paylaşılan prototip bilgilerine göre 105+ beygire denk güç yapan bir motoru olacağını görüyoruz. Tabii traktörlerde asıl mühim olan şey ne kadar tork ürettiği. Bu noktada ise 494+ Nm torka sahip bulunduğu belirtiliyor. Ancak bu özelliklerin ufak modele mi yoksa büyüğüne mi ait bulunduğu şu an amacıyla belirsiz.

Aracın batarya kapasitesi ise 53+ kWh. Menzil amacıyla bir veri bulunmuyor. Normal şartlarda da ticari sınıftaki bir traktörü otomobiller ile kıyaslamak doğru olmayacaktır. Ancak düşünce oluşturması tarafından Renault Zoe’nin 52 kWh bataryaya sahip bulunduğunu ve 395 km’ye kadar menzil sunduğunu belirtelim.

Zy Teknoloji tarafından paylaşılan bilgilere göre, bu traktörler bugünümüzde satılan samimi yanmalı motora sahip rakiplerine göre yüzde 90’a varan enerji tasarrufu sağlıyor. Güncelliğini kaybetmiş olsa da birkaç sene evvel oluşturulan bildirimde 100 kilometrelik uzaklığı sadece 3 TL’lik maliyetle gidebildiği söylendi.

Alışageldiğimiz dizel motorlu traktörlerden değişik olarak elektrik motorunun bütün imkanlarından faydalanan vasıta rakiplerinin aksine, en yüksek iş yükü altındayken bile çok sessiz bir şekilde çalışmasıyla öne çıkıyor.

Buna ek olarak gene tabiatı gereği, bakım masrafları çok daha düşük olacak. Hem de ZY tarafından belirtiler bilgilere göre de 45 dakikanın altında bir süratli şarj süresine sahip olacak. Burada kullanılacak şarj ünitesiyse aracın içerisine birleşik edilecek.
Tüm bunlara ek olarak, geçen senelerde oluşturulan bildirimde ortalama bir çiftçinin senelik 133 bin TL yakıt giderini cebinde tutabileceği belirtilmişti. Tabii vakit ortamında elektrik ve mazot fiyatları 2-3 katına kadar çıktı. Dolayısıyla şu anda bu miktarın 200 bin TL civarını aştığını söyleyebiliriz.

Bu traktörlerin seri üretim tesisinin 2023’e kadar tamamlanması bekleniyor. 2023 ortamında ise 1200 adet üretim yapılacak. Ancak devlet firmadan bu sayıyı 10 bin oranına çıkarmasını istiyor. Tabii bu bir anda olmayacaktır. Ancak 2024 ila 2025 senelerinde bu amaca de ulaşılması bekleniyor.

– Güç (Bg): 105+

– Tork (Nm): 494+

– Batarya kapasitesi (kWh): 53+

– Manevra (Wd): 4+

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir