Kategoriler
Genel

MÜTHİŞ GELİŞME

Benzin ve motorin fiyatlarıyla alakalı müthiş gelişme! Pandemi ardından ilk kez oldu
Brent petrolün 86 doların altına gerilemesi ardından otomobil sahipleri güzel haberi bekliyor. Brent petroldeki düşüşün benzin ve motorin fiyatlarına yansıması beklenirken pandemi ardından bu rakamın ilk kez görülmesi gündem oldu.

Petrol fiyatları 9 ayın en düşük oranına gerileyerek pandemi ardındanndaki en s’ert satış devresini yaşadı. Düşüş ardından başta benzin ve motorin fiyatları olmak üzere akaryakıt fiyatları amacıyla indirim beklentisi oluştu. Peki 24 Eylül Cumartesi İstanbul, Ankara ve İzmir’de benzin ve mazot fiyatı ne kadar, kaç TL? İndirim mi ileriki mi, ne zaman? İşte detaylar…

Petrolde pandemi ardından bir ilk! Gözler akaryakıt bayilerinde! Benzin ve motorin fiyatları indirimi amacıyla k’ritik günler…

Petrol fiyatları dün yüzde 5 düşerek 9 ayın en düşük oranına geriledi. Brent petrol yüzde 5,5 kayıpla 86 doların altına geriledi. Ham petrol ise yüzde 6 kayıpla 78 dolar civarlerine çekildi. Böylece Ocak Ayı ayının ortasından sonra dip civar görüldü. Pandemi ardından ise en s’ert satış devresi yaşandı. Petroldeki dalgalanma ile hareket eden akaryakıt fiyatlarına düşüşün devam etmesi durumunda indirim gerçekleşebileceği ifade ediliyor. Peki, benzin fiyatı ne kadar? Motorin fiyatları kaç TL? İşte 24 Eylül 2022 Cumartesi günü güncel mazot ve benzin fiyatı…

Fiyatlar namacıyla düşüyor?
Küresel piyasaların resesyon ihtimalini kuvvetli görmesi ve merkez bankalarının faiz artışına sürat vermeleri petroldeki baskıyı artırdı. Piyasalar Avrupa başta olmak üzere dünya ekonomisinde yavaşlama bekliyor. ABD Merkez Bankası (Fed), Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası (BoE) gibi büyük merkez bankalarının ag’resif faiz artışına sürat vermelerinin büyümeyi zorlayacağı, buna bağlı azalan üretim ve ekonomik faaliyetler namacıylaiyle petrol kullanımının de düşeceği beklentisi fiyatları baskıladı.

Bu ilerlemelerle dolar varlıklarda son 20 senenin z’irvesi bir kez daha yenilendi. Faizler 15 yıllın en yüksek oranına çıktı. Dolar baskısıyla petrol üzerindeki satış da arttı.

İndirim beklentisi
Petroldaki düşüş ardından milyonlarca vasıta kullanıcısı gözünü akaryakıt indirimine çevirdi. Geçtiğimiz zamanlarda petroldeki düşüş ardından motorin fiyatları amacıyla 1,76 TL’lik indirim gelmişti. Sektör temsilcilerinden alınan son bilgiye göre ise petroldeki düşüşün devam etmesi durumunda benzin ve mazot fiyatı amacıyla indirimin kapıda bulunduğu ifade edildi.

Eylül’de fiyatlar geriledi
3 Eylül Cumartesi günü benzine 1 lira 51 kuruş, motorine ise 2 lira 41 kuruş indirim, 6 Eylül Pazartesi günü benzine 56 kuruş, motorine 70 kuruş zam, LPG’ye ise 40 kuruş indirim gelmişti. Mazot fiyatları amacıylase 8 Eylül’de 1,14 lira indirim yapılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir