Kategoriler
Genel

MÜTHİŞ YATIRIM

Müthiş yatırım! Dünya devi Türkiye’yi seçti
Dünya devi otomobil firması Ford, Türkiye’de bir pil fabrikası kurarak yatırımlarını genişleteceği öğrenildi. Dünya devi Almanya’daki yatırımlarını da ikiye katlayarak minibüslerinden kaynaklanan bütün emisyonları aşamalı olarak azaltarak Avrupa’daki elektrik hed’eflerini genişletecek.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) odaklı dev otomobil firması Ford, Türkiye’ye yatırım yapma kararı aldı. Türkiye’de bir pil fabrikası kuracak olan firma, 2035 senesine kadar minibüslerinden kaynaklanan bütün emisyonları aşamalı olarak azaltıp Avrupa’daki elektrik hed’eflerini genişletmeyi planlıyor.

Söz hususu açıklama, grubun elektrikli otomobil öncüsü Tesla’yı devralmak amacıyla küresel bir tekrar yapılanmada işlerini pille çalışan vasıtalara ve motor modellerine ayırmasından bir hafta sonra geldi.

3’TE 2’Sİ ELEKTRİKLİ OLACAK
Financial Times gazetesinde yer alan habere göre Ford’un yeni planında, 2035 senesine kadar her modeli tamamiyle elektrikli duruma getirmeyi ve geçtiğimiz seneki bütün binek otomobillerin ve minibüslerinin üçte ikisinin 2030 senesine kadar kıta Avrupası ve Birleşik Krallık’ta elektrikli olacağı yönünde.

Dizel Transit kamyonetlerinin kullanımdan kaldırılması manasına gelen hareket, geçtiğimiz sene COP26 zirvesinde 2035 senesine kadar ilerlemiş pazarlarda sadece sıfır emisyonlu vasıtalar satma taahhüdüyle bağlantılı.

Şirket Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Ford’un üretim ve lojistik ile sattığı vasıtalar da dahil olmak üzere Avrupa’daki bütün işinin de 2035 senesine kadar karbon nötr olacağını söyledi.

Bu hamleler, yanmalı motordan elektrikli arabalara geçişte Avrupa’nın önder mevkisine gelmesine yardımcı olacak. Bölge, elektrikli vasıta satışlarında Çin’in sonrası ikinci büyük.

TÜRKİYE’YE FABRİKA KURACAK
ABD’li grup, Türkiye’den iki firma ile ticari vasıtalara pil üretecek olan bir gigafabrika kuracak.

Ford, geçtiğimiz sene Merseyside’daki Halewood tesisinde elektrikli parçalar gerçekleştirmek amacıyla 230 milyon sterlin yatırım yapmış olsa da, karar, grubun bundan sonra pil üretimi amacıyla bir İngiltere tesisi düşünmediği manasına geliyor .

Ford’un geçişi, Transit amacıyla dizel motorlar yapan İngiltere’deki Dagenham fabrikasının uzun vadeli geleceği ile ilgili da soruları gündeme getiriyor.

Ford Avrupa başkanı Stuart Rowley, sitenin “yanmalı motor işinin en uzun kuyruğu olacağını” ve “işin çok mühim bir parçası olmaya devam ettiğini” söyledi.

Pazartesi günü FT’ye verilen demeçte, “Her şey değişiyor, her şey dönüşecek ve bu çok çok farklılık getiriyor, yalnız toplumun Avrupa’da talep ettiği şeyin bu olduğunu düşünüyoruz” dedi.

TÜRKİYE’DE ÜRETİLİYOR
Şirket, bütün yeni modellerinin pazara çıkmasıyla 2026’dan itibaren Avrupa’da her sene aşağı yukarı 600.000 elektrikli vasıta üretmeyi planlıyor.

Şu anda Avrupa’da tek akülü binek otomobil modeli satan grup, Meksika’dan ithal edilen Mustang Mach-E, önümüzdeki senedan itibaren Avrupa’da 7 yeni elektrikli model pazara sürecek.

Türkiye yapımı Transit Custom ve Almanya’daki Köln fabrikasında yapılacak yeni bir ufak spor arazi aracı ile başlayacak.

Köln ayrıca, her iki otomobilin de Volkswagen’in MEB elektrik üretim sistemini kullandığı 2024’ten itibaren ikinci bir elektrikli model üretecek.

Ford ve VW, birtakım vasıta programlarını ve teknolojilerini paylaşmayı sahibi olan küresel bir ittifaka sahiptir.

Arabalar amacıyla piller, İsveç’teki Northvolt’u sahibi olan VW tedarikçilerinden ileriki ve Köln’deki yeni bir tesiste monte edilecek. Ford, yeni hatları ve ek aracı yerleştirmek amacıyla Almanya sahasındaki yatırımını 1 milyar €’dan 2 milyar €’ya çıkaracak ve sahada altı sene içersinde 1,2 milyon akülü vasıta gerçeklştirmeyi planlıyor.

Ford’un en ufak yüksek koltuk modeli olan Puma, bir seçim sunacak

Ford, Pazartesi günü, tesisin tam denetimini Ford Otosan ortak girişimine devredeceğini söyledi.

Romanya tesisi, 2024 seneından itibaren daha ufak Transit Courier ve yolcu van Tourneo Courier’in elektrikli versiyonlarını da üretecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir