Kategoriler
Genel

Mutlaka tüketin.

Genellikle salataların içerisinde kullanılan ya da balığın yanında garnitür olarak servis edilen terenin anavatanı Asya’dır. Terede tespit edilen, A vitamini, B6 vitamini, B12 vitamini, demir, magnezyum, kalsiyum ve fosfor gibi vitamin ve mineraller sağlıklı bir beden için gereklidir. Tere, iştah açar, hazımsızlığı giderir, kansere karşı korur, kemik sağlığını geliştirir, k*an*sızlığı giderir, soğuk algınlığını önler. Sağlık üstüne çoğu olumlu tesiri olan terenin yararları ile alakalı bilinmesi gerekenleri haberimizde sizler için derledik… Terenin yararları nelerdir? İşte cevabı…

TERENİN FAYDALARI

Terenin sağlık yönünden yararlarından bazıları şunlardır: Kardiyovasküler hastalık tehlikesini azaltır Tere, detaylı süreğen hastalık tehlikesini azaltmaya yardımcı olabilecek çoğu ikincil metabolitlere sahiptir. Tere, kötü kolesterolü düşürmede yararlıdır, bu da arteriyoskleroz ve başka süreğen kalp hastalıkları gibi kardiyovasküler hastalıkların tehlikesini azaltır. Tere ilaveten antioksidan olarak çalışan ve oksidatif gerilimin neden bulunduğu kalp dokusu hasarını azaltmada yardımcı olan C vitamini içerir. C vitamini, kalp miyositlerinde ilerleyen ve kalp sağlığını ilerleten embriyonik hücrelerin sürecinde aktif bir bileşendir.
Kemik sağlığını geliştirir

 

Çalışmalar, tere gibi kalsiyum bakımından varlıklı gıdalerin tüketilmesinin osteoporoz tehlikesini azaltmada işe yaradığını göstermektedir. Kalsiyum kemiklerin onarılması ve yapılmasında rol oynar ve bu yararlı aktiviteden mesul hücreler olan osteoblastların üretiminde bir artışa neden olur. Tere ilaveten kemik yoğunluğunun korunmasında etkileşimli bir gıda maddesi olarak direk rol oynayan iyi bir folat kaynağıdır. Menopoz ardından kadınlar da folattan diyetlerinde osteoporozu engelleyici olarak yarar görebilirler.

Soğuk algınlığını önler

 

C vitamini bakımından varlıklı gıdaler soğuk algınlığı için etkili bir ilaçtır. C vitamininin bu bağışıklık koruyucu özelliği üstüne uygulanan bir araştırma, C vitamini yönünden varlıklı gıdaler tüketmenin soğuk algınlığı tehlikesini % 66 oranında azaltabileceğini göstermektedir. Su teresi iyi bir C vitamini kaynağıdır.

Kronik hastalık tehlikesini düşürür

 

Tere, serbest radikallerin neden bulunduğu hücre hasarına karşı koruyan ve oksidatif gerilime neden olan zararlı moleküller olan antioksidanlar adı verdiği bitki bileşikleri ile doludur. Oksidatif gerilim, diyabet, kanser ve kardiyovasküler hastalıklar dahil olmak üzere detaylı süreğen hastalıklarla ilişkilendirilmiştir. Tere gibi antioksidan bakımından varlıklı gıdalerla beslenmek oksidatif gerilime karşı korunmanıza yardımcı olabilir, bu da bu hastalıklara karşı tehlikesinizi azaltabilir.

 

Diyabet tedavisi

 

Tere, glikoz seviyelerini düşürdüğü, insülin duyarlılığını çoğalttığı ve diyabetli hastalarda oksidatif gerilim kaynaklı uyarıcı farklılıklari önlediği gösterilen antioksidan alfa-lipoik asidi içerir. Alfa-lipoik asit üstüne uygulanan araştırmalar, diyabetiklerde periferik ve otonomik nöropatide de azalma bulunduğunu göstermiştir.

Göz sağlığını iyileştirir

 

Diğer yeşil sebzelerin çoğuna benzer şekilde terenin, karotenoidlerin varlıklıliği nedeniyle kusursuz bir A Vitamini kaynağı bulunduğu bilinmektedir. A Vitamininin, gözün genel sağlığını ve ilaveten gece görüşünü iyileştirmede son derece yararlı bulunduğu bilinmektedir. Terede tespit edilen karotenoidlerin gözleri katarakt ve maküler dejenerasyon gibi problemlerden koruduğu bilinmektedir. İmmün düzenin geliştirilmesine yardımcı olur

 

Terenin bağışıklık düzeneğinin sağlığını korumaktan mesul olan ve hem A vitamini hem de yüksek düzeyde C vitamini içerdiği bilinmektedir. C vitamini, beyaz kan hücrelerinin üretimini çoğalttığı ve bedeni mümkün bakteri etkinliği şansına karşı koruduğu bilinmektedir. Diğer yandan, A vitamini bedene, burun, ağız, boğaz ve akciğer mukozası yolu ile bakteri ya da virüsün nüfuz etmesini önlemeye yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir