Kategoriler
Genel

MÜZAKERE HEYETİ

Türkiye’den tarihi doruk ardından ilk açıklama: En anlamlı gelişme bugün kaydedildi

Rusya-Ukrayna müza’kere heyetlerinin toplantısına dair Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ‘Her aşamada taraflar arasında yakınlaşmanın arttığını bugün memnuniyetle görüyoruz. Müza’kerelerin başlamasından bu yana en anlamlı gelişme bugün kaydedildi’ dedi.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya-Ukrayna müza’kere heyetlerinin toplantısına dair Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde mühim açıklamalarda bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun hususşmasının satır başları şöyle;

Sayın Cumhurbaşkanımız krizin başından bu yana başta her iki ülkenin Cumhurbaşkanları Putin ve Zelenskiy olmak üzere yoğun bir diplomasi yürüttü. Bu çerçevede 10 Mart tarihinde Antalya’da Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanları Lavrov ve Kuleba’yı bir araya getirdik. Bu toplantının anında ardından sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Lavrov ve Kuleba’yı Moskova ve Lviv’de ziyaret ettim.

Bugün de her iki yönün müza’kere heyetlerini İstanbul’da bir araya getirdik. Toplantının açılışının sayın Cumhurbaşkanımız yönünden yapılması her iki ülkeye ve barışın sağlanmasına sunduğumuz önemin bir göstergesidir. Her aşamada taraflar arasında yakınlaşmanın arttığını bugün memnuniyetle görüyoruz. Bu sürece katkıda bulunmaktan, destek vermekten büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Her vakit vurguladığımız gibi en evvellikli husus bir an evvel at’eşkesin sağlanması kalıcı bir siyasi çözümün önünün açılmasıdır. Binlerce insanın ölmesine, milyonlarca insanın yerlerinden edilmesine yol açan bu muhabere bundan sonra durmalıdır. Bugün burada yapılan toplantıda bu hususta bir uzaklık katedildiğini görüyoruz.

“Müza’kerelerin başlamasından bu yana en anlamlı gelişme bugün kaydedildi”

Bazı hususlarda uzlaşı ve ortak anlayışa varıldı. Müza’kerelerin başlamasından bu yana en anlamlı gelişme bugün kaydedildi. Daha z’or meselelerin üst seviyelerde ele alınacağını görüyoruz. Bundan ileri süreçte her iki ülkenin Dışişleri Bakanlarının bir araya gelerek ortak anlayışa son şeklini vermeleri öngörülmektedir. Sonrasında her iki ülkenin Cumhurbaşkanlarının bir araya gelmeleri gündemdedir. Antalya’da bulunduğu gibi taraflarla bugün ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdik. Her iki yönü bir an evvel at’eşkesin sağlanması husussu ile ilgili teşvik ettik.

Görüşmelerimizde başka hususların yanı sıra insani yardım ve insani koridorların açılmasını da ele aldık. Bugüne kadar 16 bin 500’den çok vatandaşımızı Ukrayna’dan tahliye ettik. Gerek kendi vatandaşlarımız, lüzum üçüncü ülke vatandaşlarının tahliyesi amacıyla taraflarla ve uluslararası kuruluşlarla eş güdüm içersinde çalışmamız sürüyor. Bölgede mahsur kalan gemilerimizin çıkış ve seyrüsefer güvenliğini de dile getirdik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir